Filatelista
Још једна серија марака са ликом краља Александра Карађорђевића (1934. Кбр. 151-164) је искоришћена за први потпис гравера Д. Вагнера, мада се овај потпис не налази на свим маркама.
Први званично признати знак гравера налазимо на маркама “20-годишњица Јадранске Страже“, 6.9.1939. (Кбр. 252-256) на којима се налази граверски сигнум “S” гравера К. Сајцингера. Његов сигнум је на свим маркама ове серије. Једно издање из 1940. године ме доводи у малу сумњу. Наиме, пригодно издање поводом 500годишњице проналаска штампе (29.9. Кбр. 294), има у ознаци “РО грешку која у отиску даје “о(т)". Иако се ово региструје као “грешка на плочи", нисам сигуран да то није “гаф" аутора цртеж С Грујића, јер се поменути господин и у каснијим временима јавља као аутор “грешке на плочи".
Наравно, ова је тврдња дискутабилна, али је прилично очигледна.
Ако је ова тврдња и дискутабилна, нов потпис Сајцигера на маркама са доплатним вишком поводом Друге филателистичке изложбе ХФС у Загребу (кбр. 303/4), је сасвим известан. И каталошки обрађен: На левој страни шесте марке бр 303, међу лишћем налази се знак гравера “5 " ".
Овим издањем завршавају се сигнуми цртача/гравера на маркама Краљевине Југославије.
Нове ауторске ознаке налазимо већ код марака окупацијских издања Србије, “За заробљенике" (кбр. 54/7) где је евидентан знак цртача Љ. Чучаковића и то код марака без мреже "ТЈ". И следеће издање “Антимасонска изложба у Београду" (1.1.1942. кбр.58/61) има "потпис" С. Грујића који је радио цртеж. Код бројева 58/9 само “С", а код бројева 601 “СТ. Господин Грујић се “потписао" и на маркама “За сиромашне" (13.9.1942. кбр 82/85), али у друштву са идејним аутором скице за цртеж В. Гуљевићем. У делу тиража 82 и 85. је сигнум “ СТ", док је на делу тиража марака 83/4 ознака “ В.77.
“Нова мода", али у свету већ позната и виђена, јавља се на редовном издању са сликама српских цркава и манастира (10.1.1942, кбр 66-76). На доњој десној маргини стоји потпис аутора нацрта: Никола Џанга.
До краја Другог светског рата, на маркама Србије нема нових елемената.
На издањима поштанских марака послератне Југославије дуго се нису појављивали никакви симболи, осим званичних ознака: имена државе (ћирилицом и латиницом) и новчаном ознаком номинале.
Овде само да ставимо под сумњу сличност са “грешком на плочи" С. Грујића код марке кбр. 294, јер се слична “грешка" јавља и на познатој серији марака “авиони" из 1947. године, кбр 380-391. Прегледом стотинак марака разних вредности, утврђен је знак "07 у горњем левом углу, на неутврђеном броју табака, али само на маркама авион изнад панораме Београда" и то само на маркама са ћириличним натписима. Знак се налази изнад слова “У" у речи "Југославија". На маркама са мотивом “авион изнад панораме Дубровника" није нађен овај знак, што не значи да га на неком другом контигенту марака нема. Није утврђено на којим табацима и на којој марки у табаку је сигниран овај знак, јер је ово издање више пута штампано.
Намера, случајност2 = сличност7
Иначе, први су ову праксу прекинули сликар др П. Гавранић и гравер Т. Крњајић потписујући се на маргинама марака с мотивима разних грана привреде ФНРЈ 1.9.1950, док је потпис штампара први пут на маркама поводом 60. рођендана маршала Тита (25.мај 1952, кбр 567/9) - штампар Курвоазје.
Т. Крњајић се самостално потписује на маргини марке поводом ЈУФИЗ-а 1 у SR и ин и НИ 1
Захваљујем се г. В. Мојсовићу који ми је указао на овај "сигнум" код марака "Авиони"