Filatelista
Милан Вукосављевић, Београд
АДМИНИСТРАТИВНО-ЕВИДЕНЦИСКИ ШТАМБИЉИ - "СЛУЖБЕНИ ЖИГОВИ" ЗА ВРЕМЕ ПРВОГ БАЛКАНСКОГ РАТА НА КАРТАМА И ПИСМИМА
Недавно сам имао прилику да видим једну већу количину "војничких дописних · карата" из периода рата, која нису имала чак ни парафирану рукописну цензуру, а 0 неким жиговима пошта ни трага (пријемни - долазни). Међутим, врло су интересантне "војничке дописне карте" на којима се налазе разни формацијски војни штамбиљи појединих јединица. Оне као такве немају никакву ознаку војних пошта и свакако захтевају посебну обраду с обзиром да се налазе у војном поштанском саобраћају.
Међутим, дошао сам до једне "војничке дописне карте " из периода првог балканског рата (писана 15. 10. 1912.) преко које се налази ударен, у наслову помењен, тип штамбиља - "службеног жига". Познато је да су исти ударани само на службена акта, приликом завођења, а вероватно и на службена писма - коверте. Ове задње поменуте објекте нисам имао прилике никада да видим из овог периода. Први пут се сусрећем са овим типом административно-евиденциског штамбиља - "службеног жига" на приватној преписци али са ознаком војна пошта.
Овде се ради о троредном административно-евиденциском штамбиљу "слижбеном жигу" љубичасте боје следећег садржаја: дринска дивизијска војпа пошта/1 ог позива нар. војске/бр.... Изнад свега тога по средини грб Краљевине Србије. На дан 15. 10. 1912. године, када је карта писана, дринска дивизија 1 позива налазила се на линији Деладерица - Пчиња - штаб прве армије у селу Рамановцу, а од 18. 10. 1912. заједно у Велесу (заузет 16. 10. 1912.).
Свакако се овде поставља питање одакле административно-евиденциски штамбиљ - "службени жиг" на поштанском објекту приватне преписке Познато је да су у првом и другом балканском рату употребљавани само жигови војних пошта са именом места, а не са називом јединица (изузев армија), као и жигови војних станица "СДЖ".
Потребно је напоменути да је карта писана од ђенералног штабног мајора Ђуришића - помоћника начелника штаба дринске дивизије. Његова адреса гласи: "штаб ве армије/за дринску дивиз. | no3." Мислим да ово све објашњава. Једној тако рангираној особи, сигурно је била блиска (службена) дивизијска војна пошт Претпостављам да се међу службеном поштом, приликом њеног отправљања, нашле његова карта и том приликом жигосана. Евиденцијског броја јасно да нема јер је У питању приватна преписка. Овај број на службена акта је сигурно уписиван, али да ли је тај исти број поново уписиван на коверте није ми познато.
Читалац ће сигурно приметити да сам појам "службени жиг" ставио под знаке навода. Овај израз сам позајмио од г. Миодрага Вуковића. Једном приликом сам већ поменуо његов чланак "Једно запостављено подручје". У одељку '"провизорна и рукописна поништавања" аутор се бави проблематиком ".. разграничења појма провизорног жига. У својим истраживањима овог подручја као провизорне жигове третирао сам све оне који су били израђени за привремену употребу, затим оне који су коришћени у писмоносном саобраћају мада им је првобитна намера била другачија...". Да не буде забуне напомињем да аутор овде обрађује период непосредио по ослобођењу 1918. године
Под 3,8. у истом чланку "пошта у Великој Плани користила је жиг са ћирилићним натписом ВЕЛ. ПЛАНСКА ВОЈНА СТАНИЦА (Но...)... 191.... Код свих