Filatelista
40
Поводом 75-тодишњице ПТТ музеја ИСТОРИЈА НА ЈЕДНОМ МЕСТУ
музеј Заједнице југословенских пошта, телеграфа и телефона обележио је 75. годину свог постојања.
Прве податке о прикупљању историјске ПТТ грађе у Србији налазимо у Решењу о подели поштанско-телеграфског одељења на одсеке у Министарству народне привреде још 1887. године.
Прве збирке овога одељења биле су књиге и поштанске марке. Годину дана касније, одредба о поштанским музеалијама проширује се на прикупљање поштанскотелеграфских предмета, што значи да се прве збирке ПТТ музеја формирају одмах иза европских музеја ове врсте (Берлин и Петроград 1872, Рим и Лисабон 1878, Будимпешта 1888. и Беч 1889. године).
Поштанска управа Србије је 1889. године покренула часопис “Поштанскотелеграфски весник" који је редовно излазио све до Првог светског рата. За поштанску историографију, покретање и редовно излажење овог месечног часописа посебно је важно јер се у њему регристују сви догађаји који се односе на организацију и функционисање поштанског, телеграфског, а потом и телефонског саобраћаја. Нарочито су занимљиви прикази Младена 3. Радојковића, познатог аутора дела «Историја поште у Србији".
До Орвог светског рата биле су формиране поштанско-телеграфска и филателистичка збирка.
На основу Уредбе о организацији Министарстава пошта и телеграфа 21. фебруара 1923. године донет је Правилник о саставу одељења, тако да је Статистичком одсеку општег одељења било одређено да се стара о музеју Министрстава. На основу овог прописа, 31. јула исте године, отворен је Поштанско-телеграфско-телефонски музеј и донет Правилник о његовом раду.
Да би се убрзао рад на прикупљању музејских експоната, 12. новембра 1940. године донет је нови Правилник о музеју, који је предвиђао, поред осталог, и проширивање делатности на све гране ПТТ службе, на научну систематизацију, разграничење збирки, издавање публикација, организовање предавања, сталних и повремених изложби, као и на подизање одговарајућих музејских кадрова.
Догађаји који су наступили са Другим светским ратом, онемогућили су реализацију ових нових концепција.
Стварањем Федеративне Народне Републике Југославије успостављен је нови, однос према улози музеја уопште, па је половином 1950. године у Министарству | пошта основан Реферат за историјско проучавање, сређивање и обраду историјског развоја пошта, телеграфа и телефона. Овим су створени услови за отварање нове