Filatelista

4 PUKADIN DIMITRIJEVIĆ S: a == аса а ама

Prvo izviđanje fronta od strane našeg pilota kapeta Antića, šefa srpskog osoblja u eskadrili MF-84, izvršeno je 9. avgusta 1916. godine sa aerodroma u Veterkopu.

Od toga, dana naše eskadrile su neprestano vršile izviđanje, reglažu artiljerijske vatre ı bombardovanja, a posebno se vršilo svakodnevno snimanje neprijateljskih položaja iz aviona.

U bitkama za zauzimanje Kajmakčalana 30. septembra kao i Bitolja 6. novembra 1916. godine, Srpska Avijatika je dala neizmeran doprinos.

Neprijateljski avioni su često doletali do naših i savezničkih položaja pa čak i do Soluna bombardujući ih. Komandant Rože Vitra je odredio srpskog pilota Branka Naumovića i francuskog pilota Morisa Roajabla da 30. septembra 1916. godine polete prema Bugarskoj i da izvrše bombardovanje Sofije. Ovaj iznenadni i neočekivan napad stvorio Je veliku paniku i metež kod bugarske vojske.

Uporedo sa izvođenjem svakodnevnih borbenih zadataka koji su se sastojali od izviđanja, mitraljiranja, bombardovanja, snimanja i fotografisanja nepijateljskih položaja, Srpska Avijatika je školovala nove kadrove. Do konačnog proboja Solunskog fronta odškolovane su četiri grupe pilota i avijatičara-izviđača koji su izvodili obuku na raznim tipovima aviona.

Njeporsko odeljenje. Formiranje Prve ı Druge srpske eskadrile

Do promena u označavanju srpsko-francuskih eskadrila došlo je 1. septembra 1916. godine tako što je ispred broja svake eskadrile dodat broj 3. Tako su eskadrile sada imale sledeće oznake: MF-382, MF-398, V-384 ı N-387.

Do nove promene oznaka srpskih i francuskih Jedinica došlo je 18. maja 1917. godine, a po naređenju francuske Vrhovne komande. Dotadašnji nazivi su promnjeni tako što su srpske eskadrile dobile oznake: F-521, F-522, F-523, F524 i F-525. Uvođenjem u naoružanje novih tipova aviona menjana je slovna oznaka ispred broja, tako je eskadrila F-521 dobivši na upotrebu avione DORAND AR-I, imala oznaku AR-521, isto je bilo i sa drugim eskadrilama na primer N-523 itd. dok su francuske eskadrile dobile brojčane oznake od 501 do 510 uz odgovarajuću slovnu oznaku ispred. Prvi broj je označavao da se eskadrila nalazi na Solunskom frontu.

Do stvaranja čisto srpskih vazduhoplovnih Jedinica došlo je 16. decembra 1916. godine, na predlog štaba srpske Aeroplanske eskadre. Komandant Srpske Avijatike major Vitra izdao je naređenje da se iz sastava eskadrile N-387 izdvoji odeljenje od tri aviona marke Njepor i stavi pod komandu kapetana Branka Vukosavljevića. Osoblje jedinice sačinjavali su piloti i mehaničari (sve Srbi) i bilo Je stacionirano na aerodromu Veterkop sa zvaničnim nazivom Njeporsko odeljenje.