Filatelista

3.Problemi novoponudjene rekonstrukcije

Čini mi se da je bitno da prvo objasnim zašto sam svojevremeno prihvatio Vernerovu teoriju” o novom rasporedu celih horizontalnih redova kod izdanja iz 1868.

Nisam bio u posedu marke sa zaobljenim donjim desnim uglom sa dovoljno širokom gornjom ili levom ivicom (pozicija 36 kod izdanja iz 1867.) koja je u novom pokušaju rekonstrukcije igrala važnu ulogu.

Zato sam imao priliku da sretnem dva pojedinačna komada novinske marke od 1 pare iz 1868. godine sa širokim ivicama koje se bez sumnje moraju rasporediti u prvi odnosno poslednji red tabaka iz 1868. godine:

1. Prva marka (sl. 2) ima gore više milimetara široku ivicu i pripada bez svake sumnje prvom horizontalnom

SJ]. 2: Isti Stereo kao na slici 1, izdanje 1868

Ispravke

Hteo bih da naglasim da uredovima koji slede nemam nameru da se bavim kritikom u negativnom smislu te reči. Ipak moram da skrenem pažnju na dve ivrdnje u članku koje bi kod zainteresovanih filatelista mogle da imaju za posledicu nerazumevanje materije o kojoj se radi.

Citaoce bih zamolio da za dole navedene stavove (autora članka) pokažu razumevanje jer sam uveren da se radi o dva lapsusa koji se svakom mogu desiti:

1. U članku je napisano da “su strane novine uvek morale biti slate pod ukrštenim гамојет “. Т5ргаупо је да је Poštanski Zakon Kneževine Srbije od 25. Januara 1866.

propisivao poštarinu od 10 para za 'Stampane stvari (i mustre espapa) teške do 10 drama” (32 grama) kada su poslate pod ukrštenim zavoјега“. Za novine i časopise koji su izlazili u Srbiji, ukoliko su od izdavača poslate pod ukrštenim zavojem, nije naplaćivana poštarina. Za novine i časopise koji su izlazili u inostranstvu, a slati otvoreni u Srbiju, poštarina je iznosila do težine od 10 drama 2 pare (svakih daljih 5 drama, dodatno 1 para)'. Medjutim ako su strane novine slate pod ukrštenim zavojem, poštarina je morala biti plaćena po S 19b (štampane stvari pod ukrštenim zavojem). Takva poštarina onda uopšte ne bi bila izmirena markama za novine nego redovnim poštanskim markama, na primer onima od 10 para.

* Strana 163, pasus 1, redovi 8 & 9 odozgo U Srbiji 3.2 grama, dok je težina drama u Turskoj iznosila pretežno 3.075 grama Poštanski Zakon Srbije od 25. maja 1866. , š 19b

Isto, S 19c Strana 164, pasus 2, redovi 9 & 10

Videti stranu 177 moje knjige, pasus 5 Državni Arhiv Srbije u Beogradu, Ministarstvo unutrašnjih poslova, AN 773, 1869 Verner, Ing. Mirko: "Tipične greške novinskih maraka Srbije iz 1867 - 1868.', 'Filatelista', Beograd, 1954.

Ako ove tarife tačnije proučimo, možemo lako ustanoviti da su marke za novineodli2 pare štampane isključivo za upotrebu na novinama iz inostranstva. 2. Takodje se netačno kaže da su “postojeći klišei (oni upotrebljeni kod izdanja 1867, primedba V.K.) samo novo rasporedjeni u ploču od 50 iz 1868", Ispravno je da je drugo izdanje novinskih maraka sa likom Kneza Mihaila iz 1868. štampano u tabacima od 100 maraka''. O tome raspolažemo kompletnom dokumentacijom iz onog vremena”, U vezi s tim ipak moram reći, da kada govorimo o ovoj temi još uvek ne možemo govoriti i o rekonstrukciji tabaka nego samo o do sada pokušavanoj “rekonstrukciji polutabaka” ove marke.