Filatelista

80 službenika daju osnovnu vrednost ”Neuspeloj komunikaciji”: oni se kreću od napisa: nepoznat, inconnu, odselio se, ne prima, na putu, do: ne postoji, umro i slično. Karte ove serije, slate umrlim osobama ranije su bile izložene na izložbi u Studenstskom kulturnom centru u Beogradu.' Kasnije su objavljene u Todorovićevoj knjizi “Chinese erotism" (Slike 3,4).

Kompletni popis radova Miroljuba Todorovića, zastupljenih na

izložbama ili publikovanih u časopisi- 3344550677M4 EEEFF eve ma, zbornicima i antologijama mail- | •

Ј : arta, kod nas i u svetu sadržan je u х TM

Katalogu izložbe POŠTANSKA UMETNOST - MAIL-ART* . . Osim Todorovića, Artist's posta Slika 4. „Miroljub Jčdorović. Lunometer, 19%3/77. У postage (Postcard) stamps, s uspehom proizvode i distribuiraju kod nas i mlađi umetnici i pesnici: Jaroslav Supek, Ranko Igrić, Radomir Mašić i Šandor Gogoljak.

Mail-art - provokativna, altemativna, gerilska i underground umetnost, u praksi Miroljuba Todorovića čini samo jedan od signalističkih eksperimenata ili metoda za osvajanje prostora izražavanja, kako je to govorio Guillermo Deisler, odnosno, jednu od oblasti poetskog istraživanja kojima se, inače, ovaj naš pesnik bavi već skoro dve decenije. Hibridna umetnost, kakav je u suštini mail-art, uključuje u sebe i verbalnu i neverbalnu (vizuelnu i konkretnu) poeziju, često kombinovanu sa likovnim elementima (marke, na primer), tako da se ne može smatrati poezijom, čak ni u onom smislu telepoezije kako je inače mail-art nazvo Michele Perfetti. Nekonvencionalnost, svežina i autentičnost, glavna su obeležja mail-art ostvarenja Miroljuba Todorovića koja obezbeđuju onaj kvantum poetskog ovom tipu pesništva i "stvaralaštva na daljinu” bez kojeg nema umetnosti i bez čega Todorović ne bi bio kao umetnik zabeležen u najznačajnijim antologijama avangardne umetnosti posle Drugog svetskog rata, širom sveta.

4 Vidi Katalog: Miroljub Todorović: POŠTANSKA UMETNOST - MAIL ART, Galerija Srećna nova umetnost, SKC, Beograd, 1981.

5 Miroljub Todorović: "Chinese erotism”, BIGZ, Beograd, 1983. Todorovićev rad su prokomentarisali Miroslav Klivar i Klaus Groh

6 Vidi napomenu bi. 4

1 Miroljub Todorović: "Artists postage stamps”, Katalog izložbe Marke umetnika, Galerija Srećna nova umetnost, SKC, Beograd, 1981. str.3.