Filatelista

18 Be OOOCaR O L_L_L__K ARG 8 #yuG#yuGćČ:uyusıČAqA FQ? RR PymiRR PORUKA U BOCI

Milorad Jovanović

Kotoru postoji Pomorski muzej, au njemu su pohranjena stara dokumenta, gravire, oružje,

makete brodova, fotografije, slike i predmeti, godinama i vekovima čuvani u Bokeljskim porodicama. U jednoj od vitrina izložen je par boca za poruke. | dok ove boce gledate u okruženju sekstanata, kompasa, pomorskih zastava i portreta brkatih mornara i bradatih kapetana, kao da se točak vremeplova polako okreće unazad.

Svako od nasje pročitao barjednu knjigu o gusarima, pomorcimai brodolomnicima. U tim knjigama očajnici sa neke hridi, posle brodoloma, pišu poruke, stavljaju ih u boce i bacaju u more, a te poruke na pučini pronalaze drugi mornari i spašavaju brodolomnike. U stvarnosti, to je izgledalo sasvim drugačije.

Pomorci su boce za slanje poruka koristili uglavnom u prilikama kada je kopno bilo vidljivo, ili barem dovoljno blizu. Postoje razni razlozi zbog kojih brod nije pristajao u neku luku. Moolo je to biti zbog žurbe, zbog hitnosti plovidbe koja nije dozvoljavala gubljenje vremena oko formalnosti, kojih je bilo kod svakog pristajanja u neku stranu luku. Ponekad bi pristajanje podrazumevalo boravljenje u karantinu, ili pribavljanje propisanih dozvola, deklaracija itd. Sve to bi plovidbu usporilo, a postojala je potreba da se pošalje neka poruka, možda lične prirode. Onda su se pomorci dovijali na razne načine.

Najčešći način bio je bacanje u more poruke u boci. Brod bi se približio do obale toliko da se neka luka mogla videti. Obično su u blizini luke plovili manji plovni objekti, ladjice, čamci. Ribari su bacali ili sakupljali mreže, piloti su čekali velike brodove da ih sprovedu u luku. Brod bi se približio dovoljno blizu da se može, barem znacima, komunicirati sa ribarom ili pilotom. Zatim se bacala boca sa porukomi otplovljavalo dalje. Ribar biiz boce izvadio poruku i predao najbližoj pošti koja je pismo otpremala uobičajenim poštanskim putevima. Da bi pošiljalac

14

. 1 Ono,“ - +