Filatelista

pij: OOK___LlLLLLILIILLLLLILILL

Razvrstavanjem smo dobili marke sa:

-sjajnim pretiskom 125 primeraka i

-mat pretiskom 100 primeraka.

Budući da se radi o apsolutno malom uzorku, prikazivanje relativnog udela moglo bi da da iskrivljenu sliku, a ne pravo stanje o postavljenom problemu. Stoga, vrednost uzoraka u tabelama i odnosi elemenata unutar leve i desne polovine tabela prikazali smo u apsolutnim brojkama.

Razlika od 27 maraka u korist sjajnog pretiska mala je i zanemarljiva u odnosu na uzorak i nema statističke značajnosti. Medjutim, razmatrajući odnose i učestalost elemenata leve i desne polovine tabele, konstatujemo:

-Da su marke sa sjajnim pretiskom u jarko crvenoj boji na tankom i tanjem papiru četiri puta učestalije (21:5) u odnosu na mat. Kod preostale tri boje taj odnos na istoj punoći papira minimalan je i zanemarljiv.

-Učestalost sjajnog u odnosu na mat pretisak na markama u jarko crvenoj boji na običnom papiru (21: 16) mali jei beznačajan, dok je na markama u crvenoj boji za više od dva puta (33:14).Ti odnosi pretisaka na istoj debljini papira na markama u tamno-sivo-crvenoj boji skoro je identičan (14:12); (vidi tabelu 1).

-Marke sa mat pretiskom u jarko crvenoj boji iz grupe polutankih papira frekventnije su skoro za dva puta (15:8) u odnosu na sjajni. U crvenoj boji, ona je jednaka (4:4), dok je u tamno-sivo-crvenoj mat pretisak četiri puta učestaliji (8:2).

Postojeće očigledne razlike i veća učestalost u korist jednog od dva utvrdjena tipa pretiska, iskazana na levoji desnoj polovini tabele, ne može se za sada u potpunosti prihvatiti kao statistički značajna, jer su uzorci mali u odnosu na tiraž (4,159.300 maraka).

Zapažanja i konstatacija većih razlika u boji i iznijansiranosti izmedju osnovnih! i maraka sa pretiskom, navele su nas na pretpostavku:

-da maraka na lageru iz depoa nije bilo dovoljno za predštampavanjei da se pristupilo doštampavanju osnovne marke (6).