Filatelista
—— a 43 po cenu izrade falsifikovanog pretiska na marci, po cenu izrade falsifikovanog žiga i falsifikovane preporuke “R" oznake. Slični objekti nuđeni su kao originali na inostranim aukcijama.
Polovinom februara 1997.g. u Klubu filatelista u Beogradu pojavljuju se falsifikati kninskog privremenog izdanja. Falsifikat je urađen ofset tehnikom. Upoređivanjem, uočljivo je da je falsifikat deblji i tamniji, posebno u posmatranju četveraca. Falsifikovan je Tip | kod svih 6 vrednostikaoi kod 2 vrednosti u drugom zupčanju koje su vrlo skupe na filatelističkom tržištu. Naknadno su ustanovljeni falsifikati ikod maraka kojih u originalu nema u zupčanju 13 1/4. To su kat. br. 6 (5000/0.20 din) i 7 (5000/0.30 din.), kao i u zupčanju 12 % kat.br. 10 (5000/3 din.). Ove marke (falsifikate) je za svoju katalogizaciju pogrešno otkupio čaki najpoznatiji svetski katalog Michel. Vredno je napomenuti da je marka kat.br. 9A (5000/0.60 din.) najređa marka Krajine.
Prvo vukovarsko pomoćno izdanje iz novembra 1993.g. Pretisak na marci d/100.000 nije bio planiran ali ipak i tu postoje falsifikati pretiska koji su urađeni ofset tehnikom. Pošto je ćirilično slovo “d” malih dimenzija falsifikat nije lako uočljiv. Slabija nijansa boje i veća neoštrina samog slova “d” odlika su ovog falsifikata. Trgovci koji su propustili nabavku prvog (neizdatogi nepriznatog) pretiska pokušali su da ovaj falsifikat prikažu kao Drugu štampu što je naravno “maštovitost” koja nije mogla proći. Ono što je najgore kod ove marke tzv. “originala” je naknadno pojavljivanje dokumenta koji bi trebao da ovoj marci obezbedi legitimitet.
Falsifikat na štetu pošte n/A MiNr.17. Falsifikatje urađen u knjigotisku ito na celom šalterskom tabaku od 100 komada. Lako je uočliivo i potpuno druqačiie ćirilično slovo “d”. Ovai falsifikat došao je još 1994.g. iz Vu- kovara. 98 8004
Razglednica sa žigom pošte 56227 Borovo. Marka sa falsifkovanim pretiskom na štrtu pošte.
Drugo vukovarsko pomoćno izdanje iz 1997.g. Od 10 vrednosti poznatije kao “ikserice” 3 su falsilkovane. MiNr. 70, 71 i 76. Marka kat.br.76 od 20.00/R din. kao ključna marka serije predstavlja očitu špekulaciju a posledica toga je izrada falsifikata. Ovaj falsifikat je u Beogradu prvi uočio trgovac Veljko Perišić, kojije ispitujući marke prilikom kupovine zapazio dve uočljive karakteristike ovog falsifikata: već uobičajenu ofset štampu i dugi zarez kod nominale. O ovom falsifikatu pretiska odmah je usledilo nekoliko napisa u štampi
U toku 1997.g. pojavi se jedan veći lot (69 komada pisama) koji je navodno pronađen u sefu službe sigurnosti VP 9189/1 (vojna pošta bivše jugoslovenske armije) u Vukovaru. Pisma su poslata iz Osijeka u Dalj i u Aljmaš u vremenu kada takva poštanska manipulacija nije bila moguća.
Prvi falsifikati vezani za Republiku Srpsku su iz banjalučkog privremenog izdanja od 26. oktobra 1992.g. Radi se o ključnoj marci 30/3 din. MiNr. 2IIC gde falsifikat postoji u dva tipa. Prvi je otkriven u Klubu filatelista u Beogradu aprila 1995.g. a drugi u avgustu iste godine na istom mestu. Autor ovih falsifikata pretisaka je pok. Vojislav Janković. Kod prvog tipa uočljivo je slovo “k” ureči “Republika” koje je latinično sa oštrim i jasno izraženim stopama. Kod drugog tipa falsifikata temeljne stope slova “k” izgubile su na jasnoći i više podseća na ćirilično slovo. Razlike su uočljive i kod drugih slova što se najbolje uočava na uvećanoj fotokopiji. Oba tipa falsifikata urađeni su u varijanti “e”.