Filatelista

PRVI PRIVATNI POŠTANSKI MUZEJ U SRBIJI

Vojislav Begović

storijska gradja i eksponati u zbirkama poštanskih muzeja su izvor koji

koriste istraživači poštanske istorije, filatelisti i svi oni kojiimaju potrebu da više saznaju o razvoju pošta, telegrafa i telefona. Za sada PTT Muzej u Beogradu je jedina zvanična ustanova kod nas koja će vam pružiti pravo utočište za vaš poštansko-istraživački i kolekcionarski rad.

Verovatno zbog svog značaja i bogatstva zbirki, muzeji se doživljavaju kao etatizovane institucije kulture i zbog toga kao prava senzacija deluje vest da je u gradu “D” (Danilovgradu), a nedugo zatim i u gradu “Z” (Zemunu) otvoren prvi privatni poštanski muzej u Crnoj Gori, odnosno Srbiji. \\ ;

Muzej u Zemunu, o kome je ovde reč, ima zaista neobičan naziv:“Čarobni PTT svet glavnog inspektora Zorana Markovića”. Na izvestan način pojava dva privatna muzeja na širokom području P O Š TE defetišizuje opštu predstavu o poštanskom muzeju, kao strogo akademskoj ustanovi u koju se ulazi bogobojažljivo (kao u kakav hram) i možda baš zbog toga retko.Imam utisak da su ovim činom širom otvarena vrata svima koji imaju kreativnu : ideju i koncept, da svoje fondove poštansko-istorijskog materijala javno prikazuju, da ih “ožive” čak i u kućnim prostorima i na taj način svoje male muzeje učine mestima otvorenim za različite ideje.

Utrenutku kada ovo pišem prisećam se projekta Bogdanke Poznanović profesora na akademiji umetnosti u Novom Sadu, realizovanog krajem, sada već davnih sedamdesetih, pod geslom “Poštansko sanduče je muzej". Ovaj mail art eksperiment medjunarodno poznat pod imenom “Feedbackleter-box” imao je ideju da kroz aktivnost u interpersonalnim komunikacijama ukaže na komunikaciju putem pošte kao mogućnost promene savremenih socio-kulturnih struktura.

U PTT svetu glavnog inspektora Zorana Markovića nije ni prva ni najvažnija filatelija. Objekti (eksponati) filatelije se ovde prikazuju usput, kao derivati službe poštanskog saobraćaja. Razgledamo brižljivo i znalački obradjene, konzervirane i sačuvane od propadanja predmete iz svakodnevne poštanske upotrebe: poštanske trube, mastionice, držala i pera, plombir klešta, šila i igle za prošivanje poštanskih vreća, kutije za transport poštanskih vrednosnica, poštanske torbe, knjige, dokumenta...

41