Filatelista

ЈУГОСЛАВИЈА 1944-1951 ФИЛАТЕЛИЈА, ПОШТАНСКА ИСТОРИЈА И ТАРИФЕ

контактима са неколицином колега, као и на основу реакције филателистичке јавности око објављеног прилога "Тарифе и поштанска историја ДФЈ 1944-1945", могли смо оценити да постоји велико занимање за период првих послератних година Југославије и да би требало наставити са обрадом тог подручја што обухватније. Разлог више за то је и чињеница да је претходни прилог остао на неки начин назавршен, јер је искључиво или претежно усмерен на прве послератне поштанске тарифе и поштанску историју, док су марке тих првих издања у српским окупационим динарима, стављене у други план. Управо одатле ћемо у овом броју часописа наставити и серијом прилога у наредним бројевима проћи кроз читав период до 1951, када је иначе извршена драстична променаповећање поштанских тарифа због промене курса динара. Даћемо и низ веома важних информација за нас филателисте, сакупљаче ове теме.

Дакле, у овом првом прилогу остајемо у периоду Демократске Федеративне Југославије, који уз већ приказано у претходном прилогу, у поштанско-филателистичком смислу обухвата време од децембра 1944, када су су се појавили "Манастири са мрежом" па до издања "Устав" од 29. Х 1945 и проглашења Федеративне Народне Републике Југославије.

Почећемо од периода у коме су штампане поштанске марке у српским окупационим динарима, које су биле у важности до 31. јула (за издање порто-марака тзв. "Црне бројке") до 31. августа 1945.године.

Код првог општег издања с краја 1944. године - Манастири са заштитном мрежом и претиском нових симбола и допунске вредности ("Мпсће!" Мг451 |, 455 1), " Каталог марака ФНРЈ 1947" издање ФСХ-а Загреб наводи да је код вредности 5+2 динара постоји други тип претиска, где ознака "+" стоји под косим углом у односу на текст новог назива државе и да се овај варијетет штампе појављује три пута у табаку од 50 марака, Занимљиво је да у прилозима "Филателије" и "Филателисте" нисам могао да пронађем потврду - приказ овог варијетета. Имао сам прилику да прегледам табак ове вредности и нисам могао да уочим одступање. Вероватно је да ово одступање не представља типичну грешку у целом тиражу, већ у делу тиража, што је могуће с обзиром на велики тираж издања. Другу врсту особености код овог издања чини двоструко зупчање код вредности од 7+5 динара на једној страни марке.

У поновљеном - новоштампаном издању с краја јануара и почетка фебруара 1945 - Манастири без мреже са претиском ("М!сће/" Мг451 1/ 453 ||), уочена је грешка у штампи код вредности од 7+3 динара: "Л" уместо "Д" ("Месћер" Мг.453 || РБ). И овде се свакако ради о штампарској грешки у делу тиража.