Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu

10

друге (Сињицин: „Очерки по историји физическој култури). Економска основа тога друштва било је сточарство и то гајење крупне рогате стоке, уз које се почиње појављивати плужна обрада земље као виши ступањ произвоДње и полако се (иако још не изразито) појављују разни занати. То је време познијег родовског уређења у коме је значајно стварање племенских савеза. Крајем овог периода већ се врши „прва велика друштвена подела рада‘' на сточарство и ратарство, а из њега је изашло и, прво велико цепање друштва. Ово је наступило онда, кад је, захваљујући овој првој подели рада, почела размена производа између сточара и ратара и богаћење и снажење појединих родова који се издвајају, те врше напаДе ради пљачке и хватања робова. Исто тако се у оквиру ршова снаже и богате поједине породице, што претставља почетак распадања дотадашњег родовског уређења и условљава прелаз од кућне на сеоску задругу.

Ископавањима која су вршена почетком овога века су пронађена, у јужном делу Крита, пространа родовска утврђена насеља у чијој су близини нађене чудно уређене површине које можсмо сматрати као прва уређена игралишта и вежбалишта.

Такво игралиште које је пронађено у близини Фесте, било је величине 25 са 30 метара. Било је поплочано каменим плочама, а дијагонално преко њега, у правцу северозапад-југоисток, пружала се 20 сантиметара издигнута а један метар широка стаза. У североисточном делу игралишта био је саграђен нешто узвншен отлар, а цела северна страна састојала се од неколико степеница, које се могу сматрати главним почасним делом гледалишта.

Тек кад је пронађено ово и још нека друга игралишта, могли су потпуно да буду објашњенн многобројни прикази разних сцена које су прететављене на разним археолошким налазкма тога доба. Тадашњн уметници су на разним фрескама. вазама и печатном камењу приказивали уз верске обреде, племенско-родовске свеча-