Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu

18

Пошто напуни 18 година, младић постаје ефеб. Добија од државе оружје и почиње период своје војне службе боље рећи војничког образовања.

Сад- је већ пуноправни члан сисите, тј. пуноправниграђанин и прави војник, који учествује у свим маневрима и походима, а сталним вежбањем усавршава и одржава своје војничке способности.

Поставши ефеб, младић стиче још и право боље рећи дужност да учествује у криптијама. То је срамни обичај да млади ратници одлазе да патролирају ноћу по путевима своје земље и да том приликом убијају срртрало се просто да је сваки хелот, који се нађе ноћу на путу, побуњеник и д'а угрожава поредак. Криптије су имале за циљ застрашивање хелота и њихово одржавање у ропској покорности: Ево како су синови „славних 1 ' Спартанаца употребљавали своје способности које су стекли васпитањем. Ето чему је служило спартанско васпитање.

Карактеристично је да је физичко васпитање било под надзором државе, а да је писменост и умно васпитање било ствар сваког појединца. Владајућој класи била је потребна груба сила за тлачење и она се стара, преко државе као свог органа, да је изграђује таквим васпитањем.

АТИНА

Атина је на први поглед у много чему врло слична Спарти, али се она исто тако у многоме и разликује од. Спарте.

Док је Спарта била дрЖава Слична војничком логору у погледу живота спартијата, у погледу хелота била је типично робовласничка. Она је у суштини била' аграрна н реакционарна, а економска јој је основа била земљорадња на принрипу експлоатације робова. Робови и земља припадали су држави.