Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu

37

ФИСКУЛТУРА У СРЕДЊЕМ ВЕКУ

Кроз векове се побољшавао квалитет наоружања, што је ишло упоредо са усавршавањем начина обраде метала. Побољшан је квалитет и тежина оклопа, онда је опет отежан мач и тако даље.

Најзад су оклоп и други делови наоружања постали тако тешки да их је било немогуће носити пешке. Због тога витезови средњег века ратују само на коњу. Без коња такав је витез непокретан и онеспособљен. Зато се и ствара ново оружје Дутачко копље за обарање противника из седла.

При оваквој повезаности „коња и јунака : ‘ морао се заштити и коњ, те је и он добијао оклоп, бар на најосетљивијим деловима.

Радионице оваквог наоружања, нарочито оне које су давале добар квалитет, биле су још веома ретке и зато је оно било веома скупо. Упоредо за овима се усавршавају и други занати који дају- све више производа који постају предмет трговине која се тада све више развија и роба се добавља из удаљенијих крајева.

Римска империја је побеђена и оборена од' германских-ратничких племена." Освајачи-ратници су приграбили две трећине земље и она је подељена међу њима према значају и ратним заслугама.

Војсковође постају краљеви и највећи део земље припада њима, а они је опет даље деле својим доглавницима и војводама, ови опет дају мање делове својим људима и тако се остварује једна владајућа посеДничка класа са својом унутрашњом хијерархијом. Ствара се ново племство.

Заје Дно са земљом, нови господар добија и сељаке, бивше робове који су стекли слободу пропашћу римске државе.

У почетку ®з слобода сељака остаје у приличној мери нетакнута, јер потребе њихших господара нису биле велике већ су се ограничавале на средства за ис-