Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu

45

Уопште, у Европи тога времена школовање и васпитање, па и физичко васпитање, добијају све шири значај, али су приватна ствар, те их, као и некад у Атини, имају и више, и дуже а и квалитативно боље они слојеви друштва који имају сред Отава, дакле богати, а то су припадници нове класе експлоататора, те је и овде васпитање још увек класно васпитање.

После француске грађанске револуције крајем 18 века, чије смо услове већ упознали, а у почетку 19 века, у Немачкој се дешава чудан преокрет у физичком васпитању. Ствара се такозвана немачка гимнастика а творац јој је Јан. Типичан преставник пруског јункерског велепоседништва и милитаризма, сматрао је да Немци морају да уложе све снаге, не само д'а се реванширају за пораз који су претрпели од револуционарне француске војске, него да се морају одупрети-.и ширењу идеја које је донела француска револуција н које су се тада шириле по Европи. Он Је предлагао да се између Немачке и Француске одгаје непроходне шуме са дивљим зверима а да иза њих стоји немачка војска. Жеља за реваншом и за обнављањем тевтонског духа код' Немаца навела га је да физичко васпитање стави у службу милитаристичког пруског образовања. Он је хтео то да оствари што пре и зато ствара посебан систем физичких вежбања који по идеолошкој и формалној крутости претставља лошу новину у историји фискултуре. Он је прилагодио већи број справа и увео вратило и разбој на којима се изводе вештачки облици кретања, строго ограничени у простору и времену. Тело и поједини -његови делови морају увек да заузимају прописан положај. Тај његов систем је изразито формалистички и спутава индивиДуалност. Његова је подела физичких вежбања исто тако потпуно формална. Он хоће у свој систем физичког васпитања да укључи што већи број тевтонских осветника и зато ствара прва друштва која су имала за циљ физичко вежбање.

После тога настао је код Чеха, под условима националног угњетавања, соколски покрет кога је створио Мирослав Тирш. У њему се, поред физичког вежбања,