Gajenje male dece

со сл

треба да је тежак; не треба ни перине употребљавати јер се жена зноји и тиме слаби. Е

И душевни живот матере, упливише на развиће детета, премда је решење овога питања за нас још тајна. Али на сигурно можемо рећи да сви потреси, душевни немир и страсти матере, упливишу на дете док је у утроби. с тога трудна жена треба да избегава тугу, узнемиреност и не треба да се љути. Исто тако из љубави према своме детету она не треба да чита Фантастичке романе, страсне сцене и у ошште све оно у чему се огледа љубав јунака према јунакињама романа, јер и саме маште и уображења. изазивају прилив крви полним органима, а такав прилив може само шкодити развићу детета. Овде је место да кажемо коју реч о полним одношајима трудне жене. Парење је у то време шкодљиво не само с тога што изазива јак и нагао прилив крви полним органима, него и механички дражи материцу, те жена лако може побацити.

При крају овог одељка вредно је споменути, да су старп народи држали да је веома озбиљно и значајно то време док је жена трудна. То видимо отуда што и Платон и Аристотел говоре како треба да живи трудна жена; и значајно је да су њихова упутства у главноме истоветна са правилима најбољих акушера нашег времена. Тако на пример Платон препоручује да жена често хода, забрањује јој да посећује бурне скупове, препоручује јој да се не узбуђује и т. д. То исто вели и Аристотело.

Кад разгледамо све оно што хигијена говори о трудним женама, онда ћемо се зачудити кад видимо у место стварних чињеница све сама нагађања, хипотезе; нигде не видимо да озбиљно разрађују то питање; ништа се не доказује огледима и посматрањима; међутим знамо да су многа хигијенска и Физиолошка питања свестрано испитана и доказана. Тако на пример знамо ли ми што год о гађењу или ћудљивости апетите трудних жена; Шта,

о%