Glas naroda

ВРОЈ 12.

у НОВОМЕ САДУ, 20. МАРТА 1875.

ГОДИНА V".

Излази свакв седмиде на читавом табаку. Претплата, огласи и до писи шаљу се уредпишту „Гл. Народа у П. Сад.

ГЛАС

Цена ]е листу: на годину 3 Фор. на осам меееци . . 2 ,, на иетир неседа . 1 н за Србију годишње 4 н

МСТ ЗА НАРОДНЕ СТВАРИ, ПРИВРЕДУ, ПОУКУ Н ЗАБАВУ.

8А ОГЛАОК ПЛАћА СЕ 5 НОВ. ОД СВАЕЕ ВРСТЕ И 30 НОВЧ. ЗА ЖИГ СВДЕИ ПУТ, ЦЕНЕ СУ ЗНАТНО НИЖЕ ЗА ОНЕ ОГЛАСЕ, ЕОЈИ ШТО ЧЕШЕЕ НЛИ У ШТО ВЕВЕМ ОБИМУ ИЗЛАЗЕ У ОВОМ ЛИСТУ.

ПЛАТЕ УЧИТЕЉИМА ОСНОБНИХ ШКОЛА У ПРУСКОЈ.

Кад смо у прошломе бројудоказалидаје боље бити боктер него учитељ, мислили смо да тако што само овуда бити може али како се убезекнусмо, кад у извештају пруског министра просвете, у извештају министра онога народа, који каже: није пушка него школа је пруска потукла Французе, наиђосмо на доказ да има учитеља пруских, који се с платом једва с каквим честитим бојтарем мерити могу, Еј ви мученици народни! Та као што она у баснитица распаракљуном утробу своју ирани њометичике своје, текадихизранидотледа сами без ње живити могу, умире, тако и ви таман отворите деци очи, да виде по свету вћи, затворитеочи својеиглађу уморени одлазите са овога света. Но да причамо како су наплаћени у Пруској учитељи. Тамо има свега 52 хиљаде 381 учитељ. 98. учитвља има, који нем|ју више од 50 до 100 талира плате. Талир чини наших 180 новчића. Дакле и у Пруској има учитеља, који немају више од 6 Фор. а. вр. на месец. Зими неможе више за еву плату него две олбе млека на дан купити, сад ако има жену и двоје деце» онда дође на свако полик млека — сто капи и то му је доручак ручак и вечера и још мо^а одатле закинути да купи себи жени и деци, ако ништа друго платна, да еакрију наго^ своју. Па још кад год је и с друге стране било помоћи, учитељ је навијао сате водиоколо, и шкопио прасице, али сад је то срамота, та он је први чиновник у држави. Хиљаду и четрдесет учитеља има, који добивају годишње 270. Фор, Највише их има, који добивају 3 до 500 ®ор. Тих се пише 11 хиљада 227. По хиљаду Форината добивају њих 658, до 1800 Фор. 38, а преко 1800 фр. њих 85. Од учитељица има само једна до 1500 ф . Али кад се све у гомилуузме опет их има у хиљ ^де, који немају доста ни да Живе ни да умру. За надничаре боље се у Пруској старају дего за учитеље, који су од ко-

ристи исто спахији као и надничару. Беше одређена комисија, која ће пронаћи, колико је нужно надничару да живи и да му се рад плаћа и ова за три године дана написа читаве књиге о томе и пронађе, да надничару треба најмање 210 Фор, Учитељу је доста 90 ф . Учитељ није дакле човек као и надничар. Стомак његов мора бити у полу толики као у надничара. Он мора бити у полу висок као надничар. На кантар, под Фат морате мећати учитељ® пре нвго што вх у школску господу упишете. Оасећи им морате ноге, да им мањв одела треба. Чизме им онда ни требати неће. И руке би им ваљало посећи, да их нетребају аа то да њима при писању поводе руку ваше деце и прегледалице да им непишу. Нетреба плату према њима, него њих према плати кројити. Свако само за себе може рећи ј јели гладан или није, али само за учитељв други говоре јесу ли онигладни или нису. Надничари у Немачкој кажу да им треба до 400 Фор. да могу на крај изаћи, и то им се верује. Учитељи кажу, да им треба до 600 Фор. а њима се неверује. Отуд је да је у једноме округу у 12 а у другом опет у 39 талира већа заслуга надничарска нвго учитељска, кад би се учитељу баш дало 600 ф. иначе је већа у стотине талира, Али како да се помогне учитељима у Пруској, кад се и тамо ради као и код нас! У место да је министар обазрео се на исказ учитељски, уместо, да је наредио да се још једаред мету на кантар потребе једнога учиаеља, у место да узме ценовнике, какве су вешти економи за све потребе склопили, он се обраћа на власти окружне да одговоре на питање, на које су већ педесет година одговарале и никада као што треба. Нјих 16,579 учитеља у Пруској имају мање или једва толико колико надничари. Олуге у Хановеру имају осим јела пића стана икревета до 103талира годишње, нај«

ш