Godišnjica Nikole Čupića

82 одломци ИЗ ИСТОРИЈЕ БЕОГРАДА

Сем оне војске у Белој Цркви и око ње, имали су Немци у Бољевцу на Сави према Забрежју 16 баталиона пешака и 10 дивизиона коњице, који су доведени из Хр-

ватске. Ови су требали да пређу у Србију преко Саве, ·

у исто време, кад пређе преко Дунава она војска из Баната, и да нападну на Београд с друге стране.

И у Земуну и у Бежанији остало је колико је требало војске да опколи Београд и да га напада из преко Саве са стране Срема.

Сем српских драговољаца искупљених у Бољевцу и спремних да пређу у Србију заједно с Немцима, добављени су још неки сељани, Срби, из Вишњице и из Великог Села, за путовође немачке војске, а из Баната, Бачке и из Срема узето је око 20000 Срба сељана, за копање опкопа око Београда и 300 кола са запрегом, за прензшање материјала, хране и других потреба.

Али је прошло много времена, док се је спремило све ово, те је цар немачки, код слабих успеха његових војска на другим странама, почео да мисли, да ће доћи можда до тога, да се мири с Турцима, па да неће доћи до повољних услова мира, кад нема још никаквих добити, и зато је наваљивао да се пође на Београд што пре и сменио је на последку са дужности команданта ове војске, генерала, Хадика, старца од 79 година позвавши га к себи

у ратни савет, и поставио је за новог команданта ове

војске генерала Лаудана, истина, опет старца од 73 године, али старца, бистра ума, жилава, и снажна и за чудо одважна и предузимљива.

Ово је било 28 (17) Јула 1789 г. и цар је тада тражио од Лаудана, да му узме Београд по што по то,и што пре, признавајући му искрено, да то тражи од њега зато, да би спасао тиме част своје војске и углед царевине, и да би лакше дошао до повољних услова о миру. ако би дошло до тога да се мора да мири с Турцима.