Godišnjica Nikole Čupića
ГОДИШЊИЦА +0
софске системе, деловале су доцније као самостални принципи и доктрине на пољу религије, Философије и наука. Таке су идеје: идеја еманације, еволуције, астролошке идеје итд. Једна од таких идеја је и идеја бесамртности душе. У Египту, народ недирнут туђим упливима, у једноликој земаљској околини и у клими, у којој година кружи у сталној једноликости поред тихог величанства неба, народ се ту одавна беше навикао да схвата стално у промени и од свега тога добио основни правац свога мишљења. И ако је од тога начина посматрања могла само далеко бити мисао на потпуно уништење духовног бића, то је у чудном појаву кад је пустињом окружена нилска долина сваке године, непосредним мешањем божанства, оплођавала ве до бујног богатства, ту је одјекнуо моћни тон обећања да милостива моћ, која се брине за људе, која ту буди нов живот, није досудила ни души вечиту смрт. Тако је ту постала вера у бесмртност душе, која је језгро египатске религије као што је у том значењу преставља мит о Озирису. (А. Ноупз ВИдипг 4. Абеп Хуек. 19 а..
Религија је била други велики заједнички Фактор, други и по снази и по генералности својој. Она је у свима временима историјског живота, а у првима највише, деловала по свима странама и свима правцима људског живота; била је темељ свега умног развитка и одређивала савремени политички и социјални распоред; она је продирала у све кутове јавног п приватног живота; била заштитник и уметности и Философије и наука, док се оне, још незреле нису ослободиле од ње.
У Егишту подела на номе била је религиозна, као што су првобитно само и биле духовничке владавине. Номе су зависиле од храмова. Свака нова насеобина духовничке касте с облашћу, коју је задобила, чинила је засебну ному, која се одликовала од других својом богослужбом, која се мењала по месним приликама. Средиште духовничке државе био је увек храм — насеобина духовника, око кога се образовала вгрош што доказују и сама имена египатских вароши. У главних вароши била су по два имена, духовничко од божанства и његова храма и народно. Тако Мемфис |грецизирано