Godišnjica Nikole Čupića

ИЗ СКАНДИНАВИЈЕ 987

Карактеристичне су речи д-р Стокмана, које је изговорио на том скупу. Ту Стокман који је иначе у драми очувао потпуну независност говори у име самог Ибсена. „Сви су извори нашег духовног живота, отровани — и наше друштво почива на лажи. Најопаснији непријатељи истине јесу представници већине. Ја имам противу себе сву већину нашег града, али већина нема никад право, никад! Слободан човек треба увек да се буни противу већине...“

„То нису најинтелигентнији, него највећи кретени, који у свакој земљи чине већину... Већина има силу али нема право. Мањина има право... Већина се вара, желећи заснивати благостање града на лажи... Боље је да такво друштво буде уништено !« Разуме се Ибсен мисли на ону мањину која смело напред иде и за којом већина увек доцније, па и тада тромо, корача. „Мислим — вели ону једном писму Брандесу (од 2 јан. 1889 год. да онај има право који је ближи будућности.“ Општи је ефекат комада дизање индивидуалности над масом.

Под пимпресијом непријатељства с каквим су Авети дочекане у Норвешкој, и неправедних увреда које је поднео због тог дела, Ибсен се у демонском хумору, какав је у њега карактеристичан, питао: да лије у опште и умесно захтевати од обичних људи да воле истину, и да ли није боље за њих ако се оставе да живе у лажи То пштање је тема занимљиве п уметнички изврсне, драме Дивља Патка, која је публикована 1884. Ми смо ту уведени у друштво које не улива ни мало поштовања, и у једну породицу која је, као и све друге, заснована на лажи. Хјалмар, једна пропалица, и ленштина, син старог поручника, алкоколика Егдара, има жену Гину која је била некад метреса, маторога Верлеа, с којим је родила Хедвигу, једино чисто и племенито створење у том друштву, и у тој драми. Али су Хјалмар и Гина живели мирно и задовољно, а Хедвига није знала за другог оца, пи волила, је Хјалмара као нежна ћерка. Тако је ишло, док није пала мисао досадноме идевалисти Грегеру Верлеу, код кога је скоро постала болест да у свачему чепрка истину, и да се прави њен апостол: — да једног дана открије Хјалмару тајну о некадањим односима његове