Gvozdeni kolosi : lokomotive našeg doba : predavanje održano na Kolarčevom Narodnom univerzitetu

4

рета. На тај начин, човек у-знатној мери ослобађа сопствену мишићну снагу и омогућава њено коришћење за побољшање својих жнвотнпх услова и друге сврхе.

Даљим развитком материјалне и духовне културе човечанства настаје пораст пронзводних снага и друштвена подела рада. Добнјају се вишкови производње, настаје повепање животних потреба, а тиме и потреба за разменом привредних добара и за цнркуладијом робе, што изазива и условљава путовања људи н на зећа растојања. Робовласнички друштвени систем, карактерисан најгрубљом експлоатадкјом робозске радне снаге и концентрадијом средстава производње у руке псјединада власннка робова пружа могућност даљег повећања вишкова производње. Успешнија размена тих вишкова била је условљена побољшањем саобраћајних путева и средстава. Тако почиње трговина. На развој саобраћаја у робовласничком систему, међутим, од зелнког утицаја је био и један чинилац непрсизводног карактера: у. циљу освајања добара пљачке и хватања (добијања) робова вођене су војне акције. Војоку, плен и робове требало је превознти, што је нужно доводило до развоја н усавршавања путева и средстава за. сувоземни н водени, нарочито поморски саобраћај. Тн нови саобраћајки путеви и нова саобраћајна средства грађени су еишком.рсбовске радне снаге.

У феудалном систему, који је настао после робовласничког, саобраћајна техника и саобраћај уопште доживели су период своте опадања. Нарочито у Европи где су политичкн и привредни услови били врло неповољни развој произзоднпх снага био је