Gvožđe

= | —

Данас се не може да замисли један јачи привредни живот и један већи културни полет, ако се у гвожђу оскудева. Земље које данас имају највише гвожђа, управо које га највише добијају и троше, имају највећу индустрију и највећу културу. (Енглеска, Америка, Немачка, Француска).

Говорећи о историји гвожђа ми ћемо се морати мало дотаћи и историје других метала, бакра, цинка, злата и др., у колико је потребно да се историја гвожђа боље објасни.

Свакако да је пре гвожђа човек морао од метала прво пронаћи злато,, јер га је оно прво својим сјајем морало привући. При том добијање злата није скопчано са топљењем и дугим техничким радњама као код гвожђа, јер је оно упрскано у зрнцима, љусницама или влакнима у камену или песку, хемијски потпуно чисто. Међутим злато није човеку могло услед своје мекоће да пружи она средства, која су му била потребна за одбрану од дивљих животиња, са којима је морао да води борбу, нити да од њега прави оруђа, која су му потребна за живот. Оно је увек остало као украс и као замена вредности. Човеку је био потребан један тврђи метал и он га је нашао у гвожђу. На који је начин човек дошао до гвожђа. постоје различита тумачења, од којих су два највероватнија, Једно је као и оно, како су Феничани дошли до стакла. Човек је на једном месту био запалио Велику ватру, па је после приметио испод пепела неку стопљену сиву металну масу, која се могла ковати. Значи да је ватра горела на гвозденој руди, која је била лако топљива Међутим како је за топљење гвоздене руде потребна температура, која се на горњи начин свакако не да постићи, ако се за гориво употреби обично дрво, сем ако човек и онда није употребљавао дрвени угаљ, што свакако није било тешко изумети, онда ће друго тумачење бити још вероватније: да је човек прво упознао гвожђе из метеора, које кад-кад може да буде без мало чисто. Ово гумачење увелико учвршћује чињеница, да и данас извесни некултурни народи кују своја оруђа искључиво од овог гвожђа.

Прелаз из каменог доба у доба метално свакако није могао бити брз. Још дуго су људи, и ако су већ били знали за гвожђе, употребљавали камење, што нам сведоче многе ископине, у којима су поред оруђа од камена нађени и предмети од метала (бронзе). :

По томе што се поред камених оруђа из прастарог доба нису налазили предмети од гвожђа, већ готово искључиво од бронзе,

ГВОЖЂЕ . 2