Gvožđe

— O

угља био је незаконити син лорда Дедлиа (Dudley). Примена кокса приписује се Дербиу (Рату). Шира употреба угља није се могла да примени одмах због извесних политичких догађаја у то време у Енглеској, а кокс се практично почео да употребљава 1735. г. Док се високе пећи за кокс у Енглеској. као што се види, почеле давно да уводе, дотле су се оне на континенту увеле тек после 1820. г. Томе је разлог чињеница, да је на континенту било доста шума и доста руде доброг квалитета. На Скандинавији и у Русији и данас употребљавају дрвени угаљ, јер су те земље шумама веома богате.

Проналазак парне машине, који пада у ово доба, допринео је у многоме напретку индустрије гвожђа, заменивши водену снагу за покретање мехова. Тиме је још омогућено подигање високих пећи у близини рудника, јер није било више везано за речне падове. На тан начин се избегавало и транспортовање руде, што је по цену гвожђа од великог значаја.

Са напретком рада високих пећи напустила се готово потпуно тежња. да се ковно гвожђе добија директно из руда, већ се добијало посредно, т. ј. из сировог гвожђа. За ову сврху употребљаване су, као што је напред напоменуто, пећи за пречишћавање. То су у опште прве пећи, у којима се добијало ковно гвожђе из сировог и употребљавале су се још у доба цурњача и курјача, са којима су биле доста сличне. Онда се гвожђе пречишћавало на тај начин, што сеу њима поново загревало, док не постане мекано као восак, Наравно свако се гвожђе није пречишћавало, већ само оно, које није било довољно чисто. Сва шљака и нечистоћа није се могла очистити при претапању, већ се остатак одстарњивао ковањем. Онда се није ни слутило какав се хемијски процес том приликом вршио. Доцније уз високе пећи и пећи за пречишћавање биле су савршеније. Употребљавале су искључиво дрвени угаљ. Гвожђе добијено у њима одликовало се изванредном ковношћу, заваривањем, мекоћом, растегљивошћу, те се само тим својствима може приписати, што су се оне и дандањи могле да задрже у земљама, где има доста шума, нарочито у Шведској. О овим пећима биће опширније, када буде говора о добијању ковног гвожђа.

Велика потреба у гвожђу, као што рекосмо, изазвала је 1 потребу високих пећи, а није било много тешкоћа повећавати њену продукцију. (Ово повећање у главноме, изазвало је с једне стране потребу, да се и досадашње пећи за пречишћавање за-