Gvožđe

OI

Кречњак се састоји у главноме из калцијумкарбоната (Са СО,), нешто мало магнезијумкарбоната и увек нешто иловаче. Најчистији кречњак је мрамор, а најнечистији је обичан кречњак, у коме има често фосфора.

Доломит се састоји из 60% калцијума и 40% магнезијумкарбоната. НЕТОПЉИВИ МАТЕРИЈАЛ

За добијање сировог и ковног гвожђа потребне су пећи, које морају бити способне да издрже велику температуру. Ове пећи морају да буду сазидане или изнутра обложене материјалом, који се неће моћи истопити на температури, потребној да се гвожђе одржи у течном или тестастом стању. Извесно камена поред нетопљивости, потребно је за извесне процесе и због базичне или киселе материје, коју садржи.

Нетопљиво камење делимо у главноме на две врсте: на камење природно т. ј. оно, које се употребљава онакво. какво се у природи налази, наравно уз додавање потребног облика и вештачко које се добија млевењем извесног камења или замешавањем извесне земље. Ово вештачко камење је у ствари опека (цигља).

У природно камење спада т. зв. пудинг, који се у Енглеској и Белгији употребљава за зидање дна високе пећи. Међутим вештачко је камење разноврсно и оно се готово искључиво и употребљава. Најглавније врсте овог камена су: кварцно, шамотно, магнезитно, угљенично, доломитно и карборундумно.

Кварцно или динасно камење прави се из кварцита и отпорно је киселој згури. Употребљава се за озиђивање киселе мартинове пећи.

Шамотног камења има више врста које долазе у металургији гвожђа у обзир, а најважније су: а) Шамотно камење које садржи иловачу и употребљава се за зидање оних делова високе пећи, у којима је темература највећа, где се гвожђе топи им збира. 6) Шамотно камење које садржи кварц. „Оно се употребљава тамо, где су велике температурне промене и где је трење велико. (Трбух високе пећи.)