Gvožđe

= 0:- =

ва између зида пећи и њега и улазак у канале, који у зиду лево и десно налазе. Дувари ових канала су обложени гвозденим лимом. Цилиндер је горе снабдевен поклопцем, који се отвара за време пуњења пећи.

Енглески модел је нешто новијег датума. У уста пећи, дубоко 115—2 мет., улази један лимени цилиндер, чији пресек изнаша око 40% од пресека уста пећи. Да би сви гасове могли у њега ца уђу, а да мимо њега не прођу ништа, слободан простор између њега и дувара уста покривен је лименим поклопцем. Овај модел је знатно бољи од првог, јер омогућава правилније распоређивање материјала при пуњењу пећи.

Данас се већ ретко може наћи пећ са овим примитивним затварачима, односно хватачима гасова. Сада махом употребљавају Париов левак или Лангеново звоно, а у на Јновије време комбинације ова два модела, или њихове комбинације са двојним затва- Сл 12. рачем.

По Париовом моделу одводни канали за гасове су такође са стране. На падинама купе, која стоји у устима пећи, наслаже се материјал за топљење, Падине додирују ивице једног ливеног поклопца, те је на тај начин потпуно онемогућено излажење гасова. Пошто се уста покрију једним лименим поклопцем, купа се спусти колико је потребно да материјал у пећ падне. Овакав затварач омогућава веома правилно распоређивање материјала у пећи (Сл. бр. 12.)

Код Лангеновог звона одводна цев за гасове јегу средини устију пећи. (Сл. бр. 13.)

Место спуштањем — куле, овде се омогућава падање материјала у пећ дизањем звона. које поклапа уста левка, што су у ствари ивице дуварова пећи. Овај је модел знатно практичнији и бољи.

Сл. 13. Лангеново звоно.