Hemija : za srednje škole

39 Слатке воде садрже: Ca, 1 МЕ. Ма, Кан Ке и то као: карбонате, хлориде, сулфате, силикате и нитрате У подземним водама има тих једињења око 00 бг. а у речним око 0:8 г. у једном литру. У морској води главни је састојак натријум-хлорид, а после њега је хлорид и сулфат магнезијумов, с тога је _ та вода горкослана. Морска вода садржи тих соли око 85 г. у једном литру. „Једињења кисеоника са халогенамша. Само посредним путем може да се једини кисеоник са халогенама (сем Флуора). Тако постоје ова једињења.

Хлор-моноксид (50 и Хипохлораста кис. HCIO

Хлор-триоксид 01,0, и Хлораста. кис. НОО, Хлорна кис. HCIO, Перхлорна кис. нао,

Јод-пентоксид Ј КЕ и Јодна кис. | HJO, Перјодна кис. HJO, Бромна кис. НВго,

Сва су ова једињења врло непостојана, па се нека. од њих распадају експлозивно. И соли ових киселина не-постојане су; тако видели смо како се калијум-=хлорат (KCIO,) на топлоти распада. (у КО и 30). Због тога сва ова једињења дејствују својим кисеоником оксидишући.

Сумпор; 5шШтие 5. АТОМ. ТЕЖ. 32. молек. ТтЕеж. 64.

За сумпор се зна од вајкада. Шалази се у природи као елеменат у моћним слојевима, (Сицилија). Оједињен са. металима саставља многе минерале, који су важне руде, као: таленит РЊ5, циннбленда 215, цинабарит Не, пи= рит Ееб, и т. д. Од сулфата најчешће се налази #16 · CaO, — 2H,O. Сумпора има и у биљу; тако љутина рена, лука, роткве, слачице и т. д. долази од неких сумпорних једињења. Сумпор је редован састојак и животињског тела.