Hemija : za srednje škole

51

Фосфор поцрвени, кад дуже на светлости стоји, а брже кад га у затвореном суду до 2509 загрејемо. Овај црвени фосфор разликује се од обичног Фосфора, тако: није отрован, тешко се пали, не раствара се у сумпороугљенику и са осталим елементима једини се споро. Црвени осфор јесте дакле друга алотропска модификација.

Фосфор ве поглавито употребљује за грађење жижилца, а има их двојаких: са и без ФосФора. Запаљиви главићи фос=

__форних жиожица садрже фосфора, супероксида оловног и песка, а све је то гумом у једно слепљено. Ове жижице пале се кад их о ма какав рапав предмет протремо. Главићи жижжица без фосфора (шведске) садрже калијум-хло= рата, стакленог праха и арапске гуме. Ове се жижице не пале кад их о какво рапаво тело таремо, али се лако пале кад их преко оне црвене превлаке кутијине превучемо, која садржи: црвеног Фосфора, антимон-трисулфида и лепка.

4 Фосфороводоник Н,Р. Фосфор се не једини са водоником непосредно, а ово једињење добија се кад у калијум-хидрату грејемо Фосфор (сл. 15). Гасни меурци, што

ГЕТА Сине

Фа, 15.

из одводне цеви одилазе, пале се чим на ваздух изађу, јер се Фостороводоник од себе пали. Фостороводоник је. безбојан гас. непријатног и отровног мприса.

1 4

—_—