Hemija : za srednje škole

69

"талшше сва CO. Изворска слана вода укувава се у гвозденим котловима, докле се из ње одваја со. Остатак ове "течности служи за добијање брома.

Натријум - хлорид кристалише у бистрим коцкама; 1000 дел. воде растварају 33 дел. соли; има чист слан "укус. Кад се со раствара у води везује се топлота, а кад се раствара у снегу снизи се температура до O.

(о се употребљује: за сољење јела, крмљење стоке ти конзервисање ране. Из соли се производи: сода, сбна киселина, хлор и т.д. |

Натријул-хидрат Хаон. Постаје кад натријум на воду дејствује. Фабрично се производи из соде, кувајући је са кречом:

Ха,00, = ба(он), = бабо, = глаон

__За овај посао узимљу се гвоздени котлови. Кад је кување довршено и поставши калцијум-карбонат спао на дно, оточи се бистар раствор натријум-хидрата. Ако се овај раствор у сребрном суду јако укува, очвренуће, кад се олади, кристаласто. Најважнија му је употреба за производњу сапуна.

Натријум-карбонат. (сода) Ха,0О,. Има га у египатским. натронским језерима и у пепелу приморског биља, и то ву били, некада, једини извори за добијање соде. Данас се производи сода вештачки из обичне соли по Лебланновом п амонијачном процесу.

По Лебланковом процесу со се помоћу сумпорне киселине претвара прво у сулфат:

NaCI = нео, = манао, = нај хаб! -- манзо, = ка,50, = на!

При овој радњи добија се узгредно сбна киселина, а. вата се у води. За овим се добивени сулфат измеша са