Hemija : za srednje škole

70 угљеном и кредом, па се у пламеној пећи жарп. Овде угаљ редукује сулфат у сулфид: | Ма,50, -- 26 == ма,5 200, а овај под утицајем креде прелази у соду: Ма,5 -- бабо, = Ха,60, -- баз

По амонпјачном процесу со се амон-бпкарбонатом претвара у натријум-бикарбонат :

Na0! — NH, H00, = NaHC0, — NH,CI

а овај се грејањем претвара у соду: 2NaHCO, = Na,CO, — CO, = Њ,О

Сода кристалише у опстрим призмама са 10,0, но ту воду губи на ваздуху п распада се у бео прах. Кад се соди отера ова вода грејањем, онда се назива халцини= сама сода.

Сода се употребљује ва пропзводњу стакла п за грађење осталих натрпјумових једињења.

Натријум-бикарбонат Хансо,. Налази се у киселим водама. Постаје кад на соду дејствује угљен-дпоксид. Употребљује се у лекарству.

Натријум-нитрат (/шалитра) Хахо,. Налази се у моћним и распрострањеним слојевима у јужној Америци у Перу пи Чили, п одатле се снабдева шалптром цео свет. Натријум-нитрат кристалише 7 бистрим ромбоједрима, у води се лако раствара, па с тога се на ваздуху разплини. Употребљује се за грађење азотне киселине, калпјумове шалштре п као ђубре у земљорадњи.

Натријум-сулфат Ха,50,. Налази се у неким минералним водама (Карлсбад). Кристалише у белим призмама са 10,0 /глаџберова сој; куса је горкосланог. Употребљује се за грађење соде, стакла п у лекарству.