Hemija : za srednje škole

O ~

Црни бакар чисти се (рафинилив) топећи га на огњишту и дувајући узњ дуваљком ваздух, док му примесци (сумпор. гвожђе) не сагору (ел. 28).

Бакар је црвен, кован и тег=

љив;: спец. тежину има 89; топи се на 12009. На. влажном ваздуху оксидише се по површини, а кад је усијан распростире се оксидација и у

АРА РЈУ МИЛА АРГА НА, А РА

2 27777 222, РРА А РА (Сл. 98.

И

дубину. Са халогенама, сум= пором и ФосФором једини се непосредно; раствара се у киселинама, перо ит у дно Бакарна једињења отров= на су.

Бакар гради као и жива двојака једињења: купроједињења |H. mp. Cu,Cl,) m купри-једињења |H. пр. Саб).

Легуре бакрене. — Бронза садржи бакра и калаја: има жутоцрвену боју; од ње се лију топови, звона штатуе. Наш бакарни новац садржи: 95 дел. бакра, 4 дел. калаја и ! део цинка. Мед (месинг) садржи бакра п цинка; та је легура црвенкаста кад има мање цинка, а жута кад га садржи више; од те легуре лију се разноврсни изливц за кућну и индустриску потребу. Ново себро, (алфенидт, алпака, хина сребро) садржи бакра, цинка пи никла; ова

је легура жућкастобела, од ње се израђује домаће посуђе, украси п много друго шта.

Бакреви оксиди. Бакар гради два оксида и два хидрата:

Купро-оксид би,0 и хидрат Саи(ОН),

Купри-оксид CuO и хидрат СОш(0Н),

Оба ова оксида налазе се у природи; први је црвев, а други црн.

Бакреве соли. Растварањем метала или ових хидрата. у киселинама постају соли бакреве. Купро-соли немају боје, а купри-соли плаве су; друге су постојаније од првих.