Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta

хигијенско просвећивање је само један део од опште културе — просвећености. То се јасно огледа _ у броју писмених на селу. Тај број јеи сувише _ незнатан. Од сто је писмено само 15.05; од којих су писмени 27.48 мушки а само 2.30. "женске. У варошима је писменост већа — 55 од сто и то код мушких 65.04 а код женских 41.10.

Ово је један од најглавнијих узрока зашто је наше село заостало у хигијеиском уређењу паиу економском напредовању.

Кад је овако слаба просвећеност у опште, онда је јасно за што стојимо рђаво и у хигијенском просвећивању, зашто су здравствене прилике неповољне; зашто се на то не обраћа довољна пажња.

Просвећивањем правим, довољним а не површним и полутанским, уздиже се моћ схватања и разумевања за бољи живот и рад код сваког појединца и у маси. То утиче на преображај сваког места, што јасно видимо у културно напредним градовима. Таквим радом преобразила би се села знатно; применило би се у здравственом погледу све оно и у оноликој мери, у колико то дозвољавају економске прилике. Тиме би се у неколико ублажила и сиромаштина, која кочи културни и хигијенски напредак.

Тада се више не би чуле речи, | се са презрењем говоре; „та то је за сељака“, јер његове руке и муке све нас хране.

Здравље и просвећивање су две главне, основне чињенице за напредак појединаца ш целог народа. Просвећивањем би се дошло и до уверења, да су, баш, у хигијенском уређењу, преко потребне удружене снаге; да оно што не може да учини појединац за хигијекски и економски напредак, да то може и мора да изврши село или више удружених села. Само тада се могу успешно извести поједина хигијенска, друштвена и културна уређења и по-