Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta
188 Пн
употреби и оно мало имања што има. А код ботатих имање им још више упропасти здравље.
За то правилан распоред и корисна употреба прихода у економији знатно, битно, утиче на здравље и здравствено уређење.
Тако се не ради ни у селу ни у вароши.
'Не пази се ни на економију времена, рада, снаге, хране и свих других животвих потреба, а камо ли на економну употребу прихода и расхода. Једни троше више него што имају, други штеде, трећи растурају и сви тиме здравље убијају.
-__ За то је потребно, да се приходи правилно и корисно употребе. - Прорачунато је, да распоред прихода треба да се овако искористи:
За исхрану да се утроши 45 до 52 од сто од прихода; за стан 18 од сто; за одело и рубље 13 од сто; за огрев и осветлење 4 од сто; и за остале потребе 20 од сто.
Ова сразмера не може свуда да се тачно примени. У колико су приходи мањи, у колико је већа сиротиња, у толико је већи проценат издатака на храну а већа оскудица у осталим потребама. За то сиротиња једва има толико, да може да се исхрани, па и то не подесном храном, а камо ли да има и остале здравствене потребе.
Али има много случајева, где има сразмерно доста прихода, где је економско стање повољније, па, ипак, се на здравље не пази, јер се приход не искоришћује по горњој сразмери. Зато нека сваки размисли и прорачуна колико и за шта годишњље троши, колико има прихода, па ће да види, жакве му користи све то доноси.