Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta
199
Заразне болесши бесне на селу и ако су тамо много повољније прилике него у варошима. Проценат умрлих од заразних болести на селу је два пута већи него у варошима. Томе су разнолики узроци; један од најважнијих је, што свет на селу још није схватио, да заразне болести производе. нарочита, сићушна бића, која се голим оком не виде и која се налазе у разним излучивањима од болесника и на разним преднетина који су тиме упрљани.
За многе заразне болести, нарочито дечје : мале богиње, дифтерију, велики кашаљ, заушњаке, сматра да се морају прележати, па се од њих нико и не чува. Друге, пак, срдобоља, трбушни шифус, колера, добијају се само као последица недовољне чистоће а нарочито при исхрани и употреби воде. Треће, пак, добијају се од гошована, који живе на човечијем телу. Од ваши добија се пегавац; од буве повратна грозница и куга; од стеница такође повратна грозница.
Ти готовани на човечјем телу су одлика непросвећености па тек немаштине. Ко дозволи, да га једу готовани, да на њега пренесу и смртоносне болести а није у стању, "да се од њих очисти и сачува, тај не треба ни да живи.
Туберкулоза — јектика, која је постала народна болест, ухватила је у селима такав корен, да ју је тешко сузбити. Ту је она нашла недовољну чистоћу, влажне и претрпане станове, незнање и нечување и где се улеже, ту све покоси.
Недовољна, слаба исхрана знатно утиче на смањивање отпорне снаге а тиме потпомаже развиће туберкулозе. |
Становници са села продају хранљиве намирнице, често оно, што је њима потребно, а они то надокнађују узимајући више алкохолног пића, које „стере постељу туберкулози.“ Прода храну, у њој