Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta

22

Те здравствене потребе сваки треба да имаин да сам примени у свом стану. Али то је често немогуће а није увек и довољно. Немогуће је са обзиром на место и срества, а недовољно је, што примена здравствених потреба не може да се искључиво веже само за једну кућу већ мора да буде у вези са осталом околином. Зато је потребна сурадња свих становника тога места; да се само место, село, хигијенски уреди; да онај, који не може сам да створи све што му је у кући по здравље корисно, да то нађе у уређењу целога села (воду, купатило и др.) да онај, који то не би хтео да изведе, да се нагони на то нарочитим законским одредбама о уређењу села, те да осталима не нашкоди. | Е

Уређено село је не само здравствена већи економска, политичка, морална потреба. Уређење села је израз јачине просвећености и економске снаге тога места.

Груписање — ушоравање села. Да се село уреди, први је захтев, да се изврши веће или мање груписање — ушоравање кућа.

Наша садања села су са свим раштркана или сувише збијена, кућа уз кућу, а мали број села је правилно груписан и уређен. Просечна насељеност у селима је 40 становника на један квадратни километар. Има крајева где је насељеност врло мала 90.7 на један квадратни километар (у Црној Гори) или је велика — 70.1 (у Војводини).

Има села која имају више насеља — засеока. Тако имамо 2/.131 насељених места, која су груписана у 6400 општина. Што значи, да просечно 4 насељена места чине једну општину.

У садањем селу са јако и без реда раштрканим кулама има много тешкоћа за хигијенско уређење. Истина је, да у таквом селу, где је свака кућа за себе, на брегу, има више чистог ваздуха,