Hipotermija i termogeneza
Хипотермија и термогенеза о
мовом против хладноће, т. ј. да она не укида моћ организмову да производи допунску топлоту. Питање је сада, да ли је у борби против хлађења и сама хипотермија надражај производње топлоте, који се надодаје надражају спољашње хладноће, или на против хипотермија депримује термогену функцију као и остале функције, те се успркос хипотермији, дејством спољашњег хладног надражаја термоногеза одржава на висини. Ово последње схватање заступа Гејеутге ("). По том физиологу, термогенеза организма, који је у хипотермији, изложена је супротним утицајима надражаја спољашње и унутрашње температуре: спољашња хладноћа надражује рефлексно термотенезу, док опадање унутрашње температуре депримује све више терморегулациони живчани апарат. Стога говорећи о методи коју је један од нас двојице употребио за добивање врхунског метаболизма, Гејеуге (5) вели: „При тражењу врхунског метаболизма опрезно је спустити само врло мало температуру организма“. С друге стране исти писац је забележио чињенице које би говориле у прилог томе да хипотермија може бити и надражај термогенезе, јер међу законима које је нашао за термогенезу која следује хипотермији изазваној у човека кратким хлађењем, налази се и овај:“ За хлађења на истој температури, средња брзина загревања је у толико већа у колико је трајање хлађења (па према томе и централна депресија) било знатније“ (3, стр. 559).
У овом раду покушавамо да допринесемо томе питању удела поменута два чиниоца којима је термогенеза хипотермичног организма изложена: спољашња хладноћа и спуштена телесна температура. Располажући апаратом (сл. 3), овде раније 'описаним (6) којим се може мерити потрошња кисеоника у врло кратким размацима времена, и то на сталној жељеној температури средине, тиме су биле остварене погодбе за успешно изучавање питања коме смо намеравали приступити, јер је хипотермија у неким случајевима врло пролазна појава коју је немогуће аналисати у погледу њеног утицаја на термогенезу, ако се потрошња не може измерити у кратким размацима времена.
У већих животиња хипотермија не ишчезава тако брзо као у малих. За њихово изучавање могу послужити два апарата у употреби у овоме заводу. Један од њих (сл 1), који је овде већ био описан (11), оснива се на непрекидном про-