Istorija bosansko-ercegovačke bune u svezi sa srpsko- i rusko-turskim ratom : (študija za narod i državnike)

о со

Чланак 6. Бугарска ће се конститујисатп као аутономна, трибутарна кнежевина с хришћанском владом и народном војском.

Дефинитивне границе бугарске кнежевине обележиће нарочита руско-турска комисија, и то пре него царско-руска војска напусти Румелију. Ова комисија, чинећи на лицу места модификације у општој граничној линији, водиће рачуна о принципу народности, о већини становништва у пограничним окрузима, према основима, мира, а п према топографским потребама п практичним саобраћајним пнтересима, локалног становништва.

Просторпја кнежевине Бугарске Фикспрана је у општим потезима на приложеној карти,

Чланак 7. Кнеза бугарског бираће становништво слободно, а потврђиваће га, порта с пристанком великих сила. да кнеза бугарског не може се пзабратп ни један члан владајуће династије јевропских великих сила. У случају да се место кнеза бугарскога упразни, пзвршиће се пзбор новог кнеза под петим условима и пстим Формама.

У Филипопољ (Пловдив) или Трново сазваће се скупштина, бугарских отмених људи, те ће пре избора кнежевског, а под контролом једног царско-руског комисара и у присуству једног отманског комисара, израдити организацију одјакошње управе, према прецеденцијама, што су године 1830 после једренског мира одређене за. подунавске кнежевпне.

У оним местима, где су Бугари измешани с Турцима, Грцима, Власпуа (Куцо-Власима) пли другим народностима, водиће се правичан рачун при изборима за пзраду органске уредбе о правима п интересима тих народности.

Увођење нове управе у Бугарској п контрола над петом даће се за две године дана једном царско-руском комисару. По што се наврши прва година нове управе п по што се о овоме споразуму Русија, висока порта п јевропски кабинети, онп ће, ако за нужно нађу, прпдодати царско-руском комисару специјалне изасланике. ;

Чланак 8. Отоманска војска не ће бити више у Бугарској, и

све старе тврђаве срушиће се на рачун локалне владе. Висока порта има право да располаже по свом нахођењу ратним материјалом и другим објектима отоманске владе, који су заостали у дунавским градовима, што су сепо уговору примирја од 19. (3!.) јануара морали напустити, као п с онима, који се налазе још у градовима Шумли и Варни. Док се потпуно не образује домаћа милиција, која би могла одржавати ред, сигурност п мир, и којој ће се количина одредити доцније договором пзмеђ отманске владе п царско руског кабинета, земљу ће посести руске трупе, и у случају нужде биће оружјем комисару на руци. Ова окупација трајаће од прилике две године.

Одређен број руског окупацпоног корпуса, који ће имати шест дивизија пешадије и две дивизије коњице, п који ће у Бугарској остати по што се царско-руска војска повуче из Турске, не ће прећи преко 50.000 људи. Окупирана земља подносиће трошкове око ове