Istorija bosansko-ercegovačke bune u svezi sa srpsko- i rusko-turskim ratom : (študija za narod i državnike)

58

годишњи данак, трибут, такође за десет година обустави. То мора бити зато, да, би се народ од толике пропасти мало опоравио п закућио, који је до овог разорења једино због неувиђавности портине дошао. Уз то, когођ је без свега. остао, да му држава без пнтереса позајмп толику суму новаца, са којом би се сакућити могао п набавали храну до прве љетине.

3. Да се узакони за народ право, које ће јака гаранција бити, да се никоме и никада ни за државну ни црквену дацију не може продати десет дана, јутара, земље, башта, кућа, покућанство, храна ва једногодишњу израну, постеља, пар волова или коња, крава и по један пар од сваке домаће пасмине.

4. Народна скупштина, има највећу власт у земљи. Она бира поглавара, земаљског, чим престо празан остане, а тако исто и министре п све црквене поглаваре. Она. прописује и издаје законе. Она у договору са општинама земаљским одређује данак п распоређује државном касом. Њу нико распустити неможе док све потребпте послове народа не пзвиди п несврши. Кад сасвијем готова буде јавиће владаоцу да пзда указ да се скупштина завршује. Она ни у почетку ни при свршетку свога пословања ни коме никакве адресе писати ни поднашати неће, јер то одузима вријеме од важних послова п причињава, терете за народ, почем посланици примају своју дневну плату из народне касе. Него кад се посланици на одређено мјесто, у одређени дан, састану, одма ће приступити пословању стварних послова. народа.

5. Да се узакони право: да народ скупштинске посланике по својој вољи слободно бира ; да може бити п бирач и посланик сваки пунољетан члан ове наше земље без разлике имања п звања, јер не састоји се поштење п памет у звању и имању; да скупштинари у скупштини о свему слободно говорити могу, а да их нико зато ни тада ни после на одговор позвати неможе. Ми нетрпимо увде ни на нашим ни на посланичким устима.

Повјерење (мандат) посланичко трајаће у нашој држави само једну годину. Плата посланичка не може већа бити од 20 гроша, 4 динара дневно.

6. Влада п поглавар не могу пмати у скупштини тако званих „владиних посланика“, јер вјечни и неодољиви интереси народа. ишту, да народну скупштину само чисто народом пзабрани посланици попуњавају и у њој вијећају, и то већином да су тежаци п занатлије, јер они су најмногобројнији у држави нашој. Догођ влада, пмадне права своје „владине посланике“ у скупштину одређивати, да њу бране противу народне воље, противу народних посланика, дотле ће бити страшне несреће пи у скупштини и у народу. Дотле ће народ и у самој скупштини плаћати пријатеље и противнике. Дотле ће народни посланици народну срећу и кућу градити, а владини разграђивати. Дотле ће се п у том једином законодавном тјелу народном завађати п мразити синови једне мајке отаџбине, те тако рђав примјер народу давати. Тај отровни камен мржње и злобе хо-