Istorija Niša : prilikom pedesetogodišnjice oslobođenja Konstantinovog i Nemanjinog grada : 11. januara 1878 - 11. januara 1928

88

Те се утвари чувају и данас у нишкој цркви.

Црква св. Николе у наше дане је обновљена и дава оном делу вароши особито лепи изглед.

И стара нишка црква св. Аранђела Михајла и Гаврила ревним настојањем нишког владике Доситеја и издашним прилозима добрих Нишлија у последње време је оправљена и обновљена.

Дражесна је и католичка црква. још пре ослобођења Ниша, у вароши је било до преко сто католика Арнаута, који су се по свој прилици у Ниш доселили у ХМП. веку. Ови су католици стајали под јуриздикцијом призренског надбискупа. Свога свештеника и своје цркве имали нису, него је призренски надбискуп слао сваке године по једног духовника, који би се обично задржао у Нишу по коју недељу, да међу верницима изврши потребите црквено-верске обреде.

После ослобођења Ниша нишки католици су потпали под јуриздикцију славнога владике Јосипа Јурја Штросмајера. Пошто је грађењем жељежничке пруге Београд—Ниш—Софија— Цариград број католичких радника у Нишу знатно био нонарастао; године 1884. дође у Ниш за првог сталног свештеника гласовити ориенталист барнабита о. Тондини Де Кваренго. Тондини је у приватној кући отворио капелицу, у којој се је за вернике вршила служба Божја. Тондина је наследно о. Чок, родом Пољак. Он је 1887. год.

Србији подигао прву католичку јавну цркву. Од 1897. до 1914. год. нишки католици стајали су под директном јуриздикцијом Св. Столице.

После ' сретно свршеног балканског рата, католици у Нишу потпали су опет под јуриздикцију призренског надбискупа, а сада стоје под духовном власти београдског архиепископа. Поменута црквица је 1525; год. нешто продужена, а осветио ју је сам београдски надбискуп. Поред цркве диже се лепа и висока звонара. Сада са војском у Нишу има преко 3000 католика.

У лепше зграде Ниша спада и јеврејска синагога.

јевреји су се почетком ХУШ. века, спустили у Ниш. Онда их је било до једно 250 фамилија, које се