Iz moga ratnoga dnevnika : (zabeleške iz ratova 1912.-1918.)

Нарочито им обратити пажњу на старање око исхране људи и коња. Обучити их детаљније о лечењу коња. Због морала код војника забранити“ употребу резервних штитова, као и нарочитих заклона.

17. Без обзира на одужење батерије, изменити формацију о броју резервних коња и дати их бар 40 на батерију (употребити их за ношење лаких бремена сена), а у толико повећати и број резервног људства, Коње заменити што пре мазгама, јер су издржљивије, како у погледу штралаца и времена, јаче, згодније за ношење терета, за исхрану малим задовољне, а за војника благородније од коња. Е и

18. Свакој батерији дати: резервну ковачницу са алатом и са угљем, штангле за искивање потковица, резервне клинце (све ово поред резервног, кова); нарочите зобнице са јачим везама, као и нарочите џакове за храну и фураж а удешене за згодно паковање и товарење; дати више општих самара, који да служе као резервни; малу ручну људску и марвену апотеку са лековима; једног медецинара за људе и једног студента ветерине за лечење коња; затим седлара, бравара и ковача као обвезника. Све ово као и батерији одговарајући део трупне коморе и муниционог оделења (људе и коње) да воде батерије по своме јединачком списку, а све да буде из територије оне где се батерија буде налазила у гарнизону.

19, Гађање вршити у покрету, и то по неколико годишње (а не као до сад да батерија има да утроши свега, 50 зрна годишње за једно једино тађање и увек на истом месту) а у току разног доба године. У том циљу приређивати лети путовања бар по 15 до 20 дана, а зими зимске маршеве, и том приликом и вршити та гађања, Ово би најбоље било изводити у близини граничној одређених реона батерија, као што-се то практикује код француских алпијских батерија.

20. Са батеријом увек носити: што више резервног подмаза све врсте као и глицерина: (и више резервних и удешених цеви за пумпу).

21. Батеријама дати нарочити самар са удешеним казанчићима за, кување јела, поред мањерки, Ови би служили кад се предањује и кад св кантонује.

22. Дати кофе за кишељење зоби или џакове (са рупицама).

23. Људима дати ранчеве и практичније чутурице и порције (а од алуминијума као н. пр, турске), Чизма је непрактична, избацити је и Срђанима дати цокуле онакве, какве смо их у Орбији ми радили за турску војску).

24. Шатори онако савијени од по осам крила, практични су и брзо се подижу (види предлог 3. брд. дивизиона за бивак и поделу),

25, 0 предатим брдским батеријама водити више рачуна, јер пх сви траже а после их се одричу: те нисте код нас на службовању, те обратите се вашем благајнику и. Т. д.

26. Брдској батерији одредити још за време мобилизације извесну суму новаца, снабдети је њоме, као и са свима одговарајућим књигама: новчаним, реквизиционим, требовањима и др. У вођењу свега овога

ај ==