Iz nove srpske istorije

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА И СРБИЈА 115

Џорџ Лојд Хоџес дошао у Београд као први британски консјл.

Ш.

Уговором о савезу за напад и одбрану, закљученом између Русије и Турске у Унћар-Скелеси 1833 Русија је добила једну врсту протектората над Отоманском Царевином. Изузетан положај Русије на Босфору био је један баук за заинтересоване европске силе, а нарочито за Велику Британију. Лорд Палмерстон је ревносно тражио начина да очува целокупност Турске и да подвргне Унћарскелески уговор међународном претресу. току своје борбе противу претежнога утицаја Русије на Порти, лорд Палмерстон дошао је на мисао да би било корисно послати једног агента у Србију, који би мотрио на радњу Русије међу ослобођеним, балканским Словенима.

Хоџес, поред својих обичних консулских дужности, добио је одређена политичка упутства (датирана 23 фебруара 1837), у којима. му је, између осталога, било наложено, да пази „врло брижљиво на све покушаје које би руски консул чинио ради појачања политичког утицаја своје владе било у Србији било у суседним земљама". У случају каквог сукоба између Кнеза и руског консула, Хоџес је имао да се добро чува да не уплеће британску владу. Ако би се Кнез обратио на њега, он је имао да се ограничи на изјаву да је за Кнеза најбоље да „поштено и без узтезања задовољи све оне захтеве које руски консул има права по уговору да поставља, али да се чврсто, премда умерено, одупре свакоме покушају да се од њега откину.,. уступци који у уговорима нису предвиђени“. (Он је требао да стално има на уму, да је британска влада

1) Родофиникин је умро јуна 1838, У то време њему је била поверена управа министарства спољашњих послова, у отсуству графа Неселроде, који је био отишао из Петрограда да се придружи цару у Немачкој.

Из српске историје 8