Izveštaj rusko-srpskog kluba u Beogradu
55
ву, засебну фракцију, наравно са неодређеним програмом и још мање одређеним и израђеним планом за извођење свога политичког програма. У главном, али као што рекох без довољно јасних и одређен ах контура п граница, има четири главна, политичка, правца са четири групе, које се даље разбијају у врло много фракција и подгрупа. Те су групе: Десница, у коју долазе елементи почев од умерених конзервативаца, па до крајњих реакционих елемената: Окштобрисше, група људи, која, свој програм развија у границама царевог манифеста. (октроисаног устава) од 17. октобра 1906. године; Кадети са радикално-демократским програмом и најзад Левица, у коју спадају елементи почев од умерених социјал-демократа, па до крајње револуционих елемената. Поред ових главних има и мањих група са чисто националистичким тежњама и тенденцијама и оне имају такође своје засебне клубове.
Програми ових група, у колико је било могуће ући у њихову суштину и оценити их, престављају још увек више теоријску вредност, но практички остварљив и изводљив програм. Јасно је, да при оваквом стању ни сама организација појединих партија није и не може бити чврста и стабилна. Данашња политичка ситуација и влада ослањају се у парламенту (Государственнои Думн) на десницу и октобристе, који и престављају већину. Сама Дума је више саветодавна каратера у вођењу државне политике,
Има још једна ствар, за коју сам ја још много раније знао и слушао, а коју сам и сада запазио из разговора са појединим виђенијим преставницима њиховог политичког света и јавнога мњења.