Jovan Amos Komenski
об. | = ДВЕРИ ЈЕЗИКА. > – :
ТИ, О односима ствари ;
ТУ. О стварима у пиколи :
У. О стварима у кући;
УТО стварима у месту и у његовој околинт ; УП. О врлинама.
Неће бити без интереса, ако овде изнесемо један пример. о томе, како се ту поступа са појединим круговима посматрања. За тај циљ узимамо круг посматрања ватре, који сачињава У. наслов Коменскове «Јану=е =>)
У. 0 ватри.)
41. Ма варнице постаје пожар, кад јој се даде маха.
45. Јер што год ватра ухвати, оно најпре тиња, па се раожари, па распламти, па разбукти; а кад на послетку сагори, опда се претвори у прах п пепео.
46. Дрво кад гори, зове се угаран, кад се ражари — жар, кад се жар угаси — угљен.
47. Зажарени дим зове се пламен. а кад се сталожи у димњаку — чађ. :
Ове четири реченице у «Јану-и> обухватају говорну основу за круг посматрања о ватри. Да бп метод за сједињена веж= бања у говору и очигледној пастави опширно изложио, пријатељ " Коменскога, Давид Фехнер, написао је «Ргорјавта (етарћ Та тибаа». то јест: «Узор храма латинштине», који је штампан као саставни део «Скупљених списа Коменскога» '7. одељак 1. главе, Према овоме упутству треба да се сваки наслов «Јану-е», пдући кроз пет ступњева“), обради у стварном и говорном погледу, али сваки ступањ са све ширим обимом.) А како да се то удеси, може се видети опет на У. наслову «Јану-е > «Отватри>, који овде за пример наведосмо. Пошто је дакле очигледна настава баш у наше дане у школском свету предмет најживљег интереса, то ћемо овде навести поступак са и П. ступњем
=
) Ре аапе. Ор. 414. отп. [. 256. 3) Ови ступњеви обележени су Фигуративним називима, као: Гипеп (праг), Јапца (дверп), Абгши (предсобље), Одешт (евечана дворана), Адубшт («свјатаја свјатих»).
8) Ово је чувени (концентричии метод,“ којим се овај век горди као својим проналаском, док је он, ето, у ствари промзвод генија Коменскога.
етике рате 7