Jovan Amos Komenski
УП Е Ло Ба не У 45
Следујући савету својих пријатеља, настани се он у Елбингу у Пруској. куда доведе и своју породицу из Лисе, коју није видео још од како је у Лондон био отишао.
МТ.
У ЕЛБИНГУ
После потежег пута на мору, где су га противни ветрови прилично задржали, стиже Коменски у Октобру 1642. у Елбинг. Ово му се место учини врло згодно за његове студије. Од варошке управе доби он допуштење, да сету сме стално настанити; те најми и кућу.)
Да га у његовим студијама не би ништа бунило и да би лакше могао прегледати и пребрати ресултате свога осмогодишњег рада, одлучи се Коменски, да за једну годину дана прекине сваку кореспонденцију са својим многобројним пријатељима. Он овде отпоче своје радове уз припомоћ четири сарадника: Павла Цирилуса, Петра Фигулуса, Даншла. Петреуса и Данила Нигритуса, — људи, који су сви били од споредна научног значаја. Као што видимо из Коменсковог писма, упућеног Волцогену, пријатељу и укућанину г. Гера, Коменски је био намеран да пре свега «помоћу божијом преради своју Јавма Шп= опатшт, снабдевену речником, који је он по свом сопственом. плану израдио. А ако му претече времена, он ће још једном да напише нацрт пансофије,» што је збиља и учинио, као што се види из дела му «Рапзорћае фШагуровј,» које смо на другом месту поменули.
Године 1643. посла Коменски Фигулуса у Шведску, да по њему о свршеним радовима извести г. Гера, државног канцелара и Јована Матију (Ма ае). Последњој двојици послао је он уједно и споменицу о умирењу црквеног расцепа, под насловом «Нурогапетафа» “) којом се тако јасно, као што је сунце о подневи «доказује,» да се хришћани — ако збиља и уистини желе да буду хришћани — не смеју никако цепати,; те излаже увроке неслози међу хришћанима као и средства, којима, би се та неслога уклонила.
7) Овде ћемо се држати излагања Гиндели-а: стр, 495 и след.
2 1: - ++ 5254 м 71
> Нуротапетрафа (е гесопетап в Опгеџапогит Фе 5 — Напомене о уједињењу завађеног хришћанства. ;