Jugoslovenski Rotar
заклонима и илузији о њиховој ефикасности, гро становништва наћи ће се на улици, у центру града, у тренутку највеће опасности, т.ј. онда када се отровни облак пуне концентрације развије по његовим улицама. Сва пасивна одбрана у градовима где је становништво лишено могућности евакуације, служиће само томе, да се у рат уђе са више мирноће и да се умире са више реда, а не у једној дивљачкој и анималној паници ...
Потенцијал ваздухопловни великих земаља огроман је. Када имамо у виду капацитет аеоронаутичке индустрије, који ће се удесеторостручити од првог дана рата, када се сетимо у којој је мери човек у стању да под бичем ратних потреба развије своју стваралачку, односно рушилачку способност, када знамо шта за културу претстављају многобројни и многољудни градови Европе, а какав лак, небрањен и примамљив циљ они претстављају за моћне бомбардерске ескадре када имамо у виду, да ће циљ рата и услов победе бити уништење виталних центара противника: онда можемо лако закључити каква судбина и жалосни свршетак очекује данашњу цивилизацију!..
Освајањем ваздуха, човек је стекао велику моћ. У његовој је власти: хоће ли он ту моћ окренути против себе, или ће је окренути онамо куда воде путеви прогреса. Постоји велика могућност, да ће просвећени човек пред перспективом тоталног ваздушног рата устукнути пред ратом. Али зато опасности треба гледати право у очи и видети је онакву, каква је она у ствари. Све друго претставља само обману или обману која директно води рату.
Ротарство би учинило много за идеју мира, ако би са своје стране допринело, да се ни у најмањој мери не улепшава наказна слика првог будућег рата између културних народа.
Т. Сондермајер