Jugoslovenski Rotar
je može biti bilo dovoljno eventualno samo za ono vreme dok se hranilac porodice nalazio na vojnoj vežbi; kada se sa vežbe vratio pomoć od strane države je prestala, a rada i zarade skoro već nije bilo.
2) Pored gornjeg i oni, koji su kod kuće bili, nisu mogli da se potpuno zbrinu za zimu, jer je naročito žetva ove godine znatno podbacila, možda i za čitavih 50%; te je tako i od tih znatan broj nezbrinutih.
Sa izloženog može se konstatovati, da bi svakako i mnogi od onih, koji su u vojsci bili, ostali nezbrinuti, te je prema tome često puta neosnovana tvrdnja da su vojne vežbe jedine krive, što će ove zime biti znatno veći broj nezbrinutih nego ranijih godina.
Prema dosadanjem izlaganju činjenica je da je ove godine Gradski socijalni odbor imao veoma težak i delikatan posao i da je taj posao mogao obavljati samo uz punu i širokogrudnu saradnju svih onih koji žele da objektivno i konstruktivno sarađuju.
No Gradski socijalni odbor nije se zadovoljio samo ranijom praksom delenjem pomoći u naturi ili u gotovom novcu, nego je to pružanje zimske pomoći posmatrao i sa stanovišta vredna i radina čoveka, koji će mnogo pre primiti rad i za rad odgovarajuću zaradu i koji će mnogo srećniji biti kada mu se pruži rad i zarada nego milostinja, koja se pruža pod imenom »zimska pomoć«. Socijalni odbor je svestan da je neimaština kroz čitav niz godina kod mnogih siromašnih otupela osećaje radnog čoveka, naročito kada su dosadanjim načinom socijalne zimske pomoći i bili u tom pravcu vaspitavani, ali se taj odbor ne zaustavlja na prvim preprekama, nego naprotiv sa još većom upornošću ide tim putem паpred i sa uspehom uklanja sve teškoće koje se na tome putu ispreče.
Svakako najvažniji pothvat u tome pravcu je ustanovljenje tečaja domaće radinosti.
U želji da našim siromašnim meštanima pruži što časniju, i čoveka dostojniju pomoć, a koja će biti i znatnija, Socijalni odbor je obrazovao tečaj domaće radinosti. U kratkim potezima izneću vam organizaciju, rad i namere odbora koji ovim tečajem rukovodi.
Početkom prošle godine pojavila se ideja o tome tečaju. Odmah je prihvaćena i u najkraćem vremenu pristupilo se radu. Osetilo se da je to zbilja ono što je najkorisnije i u kome pravcu treba raditi, ali konačan plan nije bio nikome jasan. U toku rada korigirali smo što se ukazalo kao neophodno. U toku februara i marta održali smo dva tečaja od po tri nedelje. Na tim tečajima kao nastavnici bili su zaposleni jedan majstor za pletarstvo, jedan majstor stolar za modelarstvo i jedan nastavnik ručnog rada iz građanske škole. To je bilo tehničko voćstvo. Na prvom tečaju bilo je zaposleno 36 učenika a na drugom 42 učenika. Napominjem da se na drugom tečaju javio mnogo veći broj no prostorije, sa kojima smo tada raspolagali, nisu dozvolile da se njih više zaposli.
U toku prvog tečaja među samim učenicima — koji su najviše bili između 18 i 24 godine — pojavila se diskusija o tome šta da rade kada završe tečaj. Bilo je vrlo interesantno kada se među njima samim pojavila ideja zadrugarstva kao najpogodnija i najkorisnija za unovčavanje njihovih izrađenih radova. — A to je baš ono isto što je Odbor tako reči istovremeno u svojoj sednici raspravljao i o čemu je principijelno rešavano u kome pravcu da se naša dalja delatnost razvija.
269