JUS informacije
Strana 1
JIJŠ& informacije
15. JULI 1976. BEOGRAD
informator jugoslovenskog zavoda za standardizaciju
'SAVETOVANJE „STANDARDIZACIJA 76” Važniji zaključci sa drugog sastanka Organizacionog odbora
Organizacioni odbor za pripremu savetovanja ,STANDARDIZACIJA 76” održao je drugi sastanak u Zagrebu 29. juna. Osnovna pitanja koja je Odbor razmatrao odnosila su se na analizu programa, na osnovu izveštaja Programskog odbora. Zaključeno je da je prijavljen veći broj aktuelnih i važnih referata koji će doprineti ostvarivanju cilja Savetovanja, kao na primer: Regionalne standardizacije sa gledišta jugoslovenske privrede (F. Špiler), Neki problemi pri uvođenju međunarodnog sistema jedinica SI u jugoslovenske standarde iz oblasti fizičkih i tehničkih nauka (M. Ranojević, S. Veriga, Đ. Bekuzarov), Neka pitanja iz domena odnosa nacionalne i međunarodne standardizacije u odnosu na jugoslovenske železnice (M. Rašović), Međunarodna trgovina sa aspekta standardizacije (M. Milinković), Terminologija JUS i međunarodna terminologija (R. Volf), Međunarodni sistemi atestiranja na području elektrotehnike (F. Mlakar), Problemi uvođenja jedinstvenog: međunarodnog sistema označavanja mera odeće zavisno od telesnih mera stanovništva (S. Savić), Analiza transfera stranih tehničkih propisa u jugoslovensku kotlogradnju (I. Librić), Uloga međunarodnih organizacija za standardizaciju u propisivanju i proveravanju kvaliteta poljo-
privrednih i prehrambsnih proizvoda (Ž. Živković), Sustavnost naziva fizikalnih veličina (N. Kalaj, T. Cvitaš), Standardi za patentnu dokumentaciju i informacije (M. Dulović, O. Simić, N. Vračar), Saradnja Jugoslavije u IEC i CEE — značajan elemenat u razvoju elektrotehnike (B. Cerovac), Diskusija o primjeni standerdnih spektrofotometrijskih metoda određivanja hlapivih fenola | mineralnih ulja u morskoj vodi i Diskusija o važnosti interkalibracije metoda određivanja kloriranih insekticida i polikloriranih bifenila u morskoj vodi i organizmima (N. Picer), Međunarodni informacioni sistem o standardima, doprinos međunarodnoj saradnji i harmonizaciji radova standardizacije (G. Stolanović), Standardizacija i rešavanje problema koordinacije (Đ. Lisica), itd.
Pored navedenih referata očekuju se i referati M. Krajnovića, direktora Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, O. Sturena, generalnog sekretara ISO, kao i referati većeg broja jugoslovenskih stručnjaka. Pažnja se naročito pridaje referatima o aktuelnim problemima standardizacije u vezi sa Zakonom o udruženom radu i novim Zakonom o standardizaciji, čija se prijava tek očekuje, s obzirom da je ostalo više od 2 meseca do roka kada treba završiti referate (15. septembar).
SASTANAK ODBORA STAC | Ženeva, 12. — 14. maj 1976.
Ovo je treći po redu sastanak reorganizovanog odbora STACO, čiji je rad zamišljen da da konkretnije rezultate u pogledu efekata primene standarda, principa standardizacije i definicija osnovnih pojmova, metoda za uočavanje potreba za standardizacijom i određivanja prioriteta itd. Do sada je ovaj odbor pripremio 4 publikacije: prvu seriju osnovnih naziva i njihovih ordinacija koji se odnose na standardizaciju i atestiranje, smernice za identifikaciju nacionalnih standarda koji su identični sa ISO međunarodnim standardima, smernice za označavanje međunarodno standardizovanih proizvoda i usluga, smernice za kurseve u standardizaciji i dodatak S ,,smernicama za izradu međunarodnih standarda i tehničkih izveštaja”.
Zaključeno je da rad na definicijama treba nastaviti Bripramiac jući definicije „,treće serije” koja bi obuhvatala različite tipove standarda. Isto tako zaključeno je da sam pojam „standarda“ koji je sadržan u obe prve serije treba bolje “definisati.
i
Razmotren je i dokument pod nazivom: „,Principi za izradu standarda”. Ovaj dokument predstevlja rezultat rada radne grupe 2 koja je uložila napor da se utvrde principi i opšta pravila za određivanje valjanog sadržaja standarda, polazeći od toga koji su osnovni ciljevi standarda. Predložena je i upotreba praktične tabele za ovu analizu. Odbor je zaključio da koncept dokumenta može biti veoma koristan i da na osnovu primedbi treba pripremiti novi dokument.
Odbor je takođe pozitivno ocenio rezultate rada radne grupe 4: „Primena standarda“, koja je pored detaljnog izveštaja podnela i 3 vrlo vredna dokumenta: ,,Prikupljanje podataka o međunarodnih upitnika*”, metode za procenjivanje primene međunarodnih
primeni standarda — uvođenje novog
:7 Od 1972. godine ISO praktikuje da uz glasački list pri usvajanju __ ISO-standarda šalja žemljama učesnicama i standardizovan upitnik
-koji sadrži pitanja ha Osnovu kojih treba da se sazna u kojoj meri će : sa primenjivati ISO standard Ja izradi nacionalnih standarda.
O