JUS informacije

Strana 2

standarda ı „Studiju o primeni međunarodnih standarda od kada je uveden upitnik”. Značajno je takođe da novi upitnik koji je radna grupa predložila odgovara gotovo u potpunosti upitniku koji će uskoro da koristi ı Međunarodna elektrotehnička komisija IEC. Odbor je zaključio da ovaj novi upitnik treba usvojiti sa eventualnim daljim izmenama radi IEC. Isto tako, zaključeno je da treba ISO o

usklađivanja sa

obavestiti Savet rezultatima

„Studije o primeni

međunarodnih standarda” na osnovu dogovora u 1973. i 1974. godini, sa predlogom da sličnu analizu Centralni sekretarijat treba da vrši svake godine.

Na kraju sastanka je dogovoreno da se prihvati poziv DIN-a da se sledeći sastanak Odbora održi u Berlinu maja meseca iduće godine u vreme održavanja generalne skupštine Međunarodne organizacije za primenu standarda IFAN.

XX KONGRES EOOC — KVALITET I DRUŠTVO

U vremenu od 15—18. juna 1976. god. u Kopenhagenu je održan XX kongres Evropske organizacije za kontrolu kvaliteta (EOOC), čije su članice skoro sve zemlje Evrope.

Osnovna moto—tema savetovanja je bila ,,Kvalitet i društvo”. Kongresu je prisustvovalo preko 700 učesnika (38 iz Jugoslakako onih

najrazvijenijih tako i zemalja u razvoju: Na plenarnoj sednici i

vije} iz 32 zemlje Evrope i ostalog sveta, tri tematske sekcije podneto je ukupno 97 referata (4 iz Jugoslavije).

U osnovi, svrha Kongresa je bila da referatima i diskusijom (po svakoj grupi referata vođena je posebna diskusija) na relaciji između proizvođačkih organizacija i ostalih činilaca društva (koji su zainteresovani za zahteve proizvodnje i servisiranja) dođe do zaključka koliko su društveni zahtevi našli primene kod proizvodnih i servisnih organizacija i šta se još može učiniti. Zaključak je bio da ovi zahtevi postaju sve stroži i sve potrebniji usled manjka prirodnih bogatstava, problema zagađivanja i konzumerizma, što ima ozbiljnije posledice na čovekovu okolinu.

Kongres je radio u tri tematske sekcije: A, B i C. Moto—teme sekcija su bile: A — Promene u društvu i novi parametri

kvaliteta: sigurnost proizvoda, zagađivanje čovekove okoline i

korišćenje prirodnih bogatstava; B — Praktični aspekti u razvoju, konstrukciji ı održavanju sistema kontrole kvaliteta; C — Novine u razvoju na području kontrole kvaliteta.

U okviru tematske sekcije C podneto je više referata koji obrađuju problematiku kontrole kvaliteta sa aspekta standardizacije. Ovde su posebno bila interesantna izlaganja o novim internacionalnim ı nacionalnim — zakonskim ı neobaveznim —standardima za statističke metode u oblasti kontrole kvaliteta. Na kraju, treba reći da se u okviru rada svakog kongresa EOOC, pa ı ovog, peralelno odvija rad u specijalnim komitetima. Jedan od specijalnih komiteta EOOC je ı Komitet za standardizaciju u oblasti kontrole kvaliteta. Ove godine Komitet za standardizaciju Je razmatrao problematiku definisanja odnosa na relaciji proizvođdač-kupac u standardima, kao ı standard iz oblasti metoda merenja karakteristika robe široke potrošnje. Učestvovanje u radu Komiteta za standardizaciju u kontroli kvaliteta u EOOC je posebno korisno sa stanovišta razmene iskustava ı međusobnog ınformisanja. Opšti utisak je da su ovo korisni radni skupovi i da bi učešće Jugoslovena u radu XXI kongresa EOOC koji se održava u

Varni (Bugarska) trebalo da bude masovnije.

CEE — 75. ZASEDANJE U OSLU, NORVEŠKA

Međunarodna komisija za pravila za atestiranje električnih proizvoda (The International Commission od Rules for ihe Approval of Electrical Equipment — skraćeno CEE) je sastavljena od organizacija evropskih zemalja sa zadatkom da, naročito u pogledu bezbednosti aparata široke potrošnje, izdaje pravila i regulativna akta i organizuje odgovarajuća ispitivanja aparata u cilju provere ukoliko se takva ispitivanja preuzimaju.

CEE specifikacije se uglavnom odnose na zahteve bezbednosti i, mada formalno ne obavezuju članove organizacije, preporučuje se oštro autorizovanim telima da u svojim zemljama usvoje specifikacije CEE, koliko god je to moguće.

U cilju olakšanja trgovine i smanjenja obimnog rada koji se vrši u različitim ispitnim stanicama (laboratorijama), stvoren je Sistem za sertifikaciju CEE (CEE Certification Scheme) radi međusobnog priznavanja ispitnih sertifikata.

CEE najuže sarađuje sa Međunarodnom elektrotehničkom komisijom IEC, sa kojom ima strogu podelu rada u smislu što CEE prihvata međunarodne elektrotehničke standarde koje

.donosi IEC, dok CEE skoro isključivo donosi pravila za

bezbednost električnih aparata i razvija sistem za sertifikaciju. Jugoslavija je član CEE—a i u okviru Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta — JEK—a ima formirane sve tehničke odbore, sa istim oznakama i istim nazivom kao ı CEE. Međutim, Jugoslavija nije još član CEE—sistema za sertifikaciju iz razloga što u našoj zemlji još ne postoji autorizovana organizacija za izdavanje i priznavanje sertifikata.CEE održava obično 2 zasedanja godišnje na kojima su sastanci Plenuma CEE (Plenary Assembly), Odbora za sertifikaciju (Certification Body — skraćeno CB) ijednog do riva tehnička komiteta (od ukupno 23). Na zasedanju u Oslu, ovoga puta se sastao Tehnički komitet 311 za kućanske aparate sa elektromotorom (Technical Committee for Motor—operated Appliances). U organizaciji Norveškog komiteta za CEE zasedanje je trajalo od 14. do 17. juna 1976. god.

Učestvovalo je 73 delegata iz 19 evropskih zemalja članica CEE i 1 iz SAD kao

posmatrači. Naša zemlja je bila zastupljena sa 2 delegata.

delegat iz Kanade i 2 delegata

Svi sastanci su dobro pripremljeni, tako da je bila velika

efikasnost u radu celokupnog zasedanja.