JUS informacije

Strana 2

Zahvaljujući dodatnim česticama čađi u sastavu oslojene smeše, praktična veličina dodatnog površinskog otpora je znatno niža od dopuštene.

Po intenzitetu sagorevanja, cevi spadaju u grupu teško zapaljivih, jer pri nailasku toplotnog izvora cevi se usijaju na mestu na kome su izložene plamenu. Rasprostiranje plamena po cevi i samo njeno sagorevanje nije moguće.

Gubici nosivosti zbog dejstva vlage ne smeju se pojaviti, kao ni odslojavanje oslojene mase.

Velika manipulativnost pri radu i mogućnost brzog osvajanja većih razdaljina u slučaju zarušavanja prolaznih puteva u jamama daju im takođe veliku prednost u odnosu na klasične limene cevi.

?

Kao nedostatak se smatra relativrio mali rok trajanja, mogućnosti primene samo kod kompresionog načina provetravanja i nedovoljna sigurnost primene u sredinama koje su sklone obrušavanju.

Navedeni nedostaci mogu se otkloniti ili ublažiti specifičnim uputstvima i kontrolom pri eksploataciji, od strane odgovarajućih službi, pa se na taj način ne mogu umanjiti pozitivne karakteristike o kojima smo napred govorili.

Imajući u vidu da i u našoj zemlji otpočinje proizvodnja ovih cevi, neophodno je da se detaljnije prouče objavljeni nacrti standarda i stave odgovarajuće primedbe u pravcu usvajanja još oštrijih kriterijuma, radi postizanja što boljeg kvaliteta.

PRIJAVE ZA SVETSKI ELEKTBOTEHNIČKI KONMGRES, 21 — 25. juni 1977, Moskva

U organizaciji Ministarstva industrije i Akademije nauka SSSR—a uz saradnju Međunarodne elektrotehničke komisije IEC, Kongres će razmatrati uglavnom probleme koji su od najvećeg značaja za elektrotehniku u dekadi koja dolazi, pod devizom „,Sadašnjost i budućnost elektrotehnike”. Kongresni materijali treba da omoguće dugoročna predviđanja na polju međunarodne standardizacije i da odrede najvažnije pravce tehničkog razvoja u neposrednoj budućnosti.

Rad Kongresa će se odvijati na plenarnim zasedanjima, na kojima će se razmatrati najznačajniji rezultati napretka u nauci i tehnici iz oblasti elektrotehnike i zasedanjima u 8 sekcija i to:

1. Sekcija za proizvodnju električne energije, 2. sekcija za naučne i tehničke probleme vezane za projektovanje i konstrukciju električne opreme za električne sisteme velikih snaga, 3. sekcija za nove materijale u elektrotehnici, 4. sekcija za primenu električne energije u procesnoj industriji, 5. sekcija za metode dobijanja električne energije, koje se zasnivaju na najnovijem razvoju fizike i hemije, 6. sekcija za probleme energetike i elektronike vezane za novije tipove

električne opreme, 7. sekcija za. pravce razvoja elektronike u sistemima za upravljanje, 8. sekcija za primene električne energije u domaćinstvu i medicini.

Jugoslovenski elektrotehnički komitet je prijavio svoje učešće na ovom kongresu.

Mole se zainteresovani referenti i učesnici da svoje preliminarne prijave dostave Sekretarijatu JEK—a najkasnije do 15. avgusta 1976. godine kako bi se na vreme poslali Organizacionom komitetu. Prijava treba da sadrži sledeće podatke: prezime i ime, zvanje, organizaciju, preliminarni naslov referata (ako se podnosi), broj sekcije u čijem radu želi da učestvuje, dužnost, radni jezik, da li želi da poseti izložbu „Elektro 77" i materijali.

Za detaljnije podatke obratiti JEK-—a, tel. 646—881, Beograd, Slobodana Penezića _Krcuna 35:

Napominjemo da se 42. generalno zasedanje iEC održava u Moskvi u vremenu od 6. do 18. juna 1976. godine, a Međunarodna izložba ,,Elektro 77” u Moskvi u vremenu od 9.

do 23. juna 1976. godine.

punu adresu na koju će se dostavijati

se generalnom sekretaru

ZADUŽENJA SARADNIKA JZS ZA ELEKTRONIKU I TELEKOMUNIKACIJE za TO i TPO JEK-a

1. Branko Cerovac, dipl. ing. TO 29 (B, C,D) — Elektroakustika

TO 35 — Primarne ćelije i baterije

TO 39 — Elektronske cevi

TO 49 — Piezoelektrični kristali

01 — Savet IEC

02 — Akcioni komitet IEC

ACET — Savetodavni komitet za elektroniku i telekomunikacije IEC

ACOS — Savetodavni komitet za bezbednost IEC

Generalni sekretarijat JEK—a

2. Mihajlo Bogićević, dipi. ing.

TO40A — Kondenzatori i otpornici za elektronske uređaje

TPO 46 D — Konektori za RF—kablove

TO 48 (D) — Elektromehanički sastavni delovi za elektronske uređaje

TPO4BA — Podnožja i pribor za elektronske cevi

TPO 48 B — Konektori

TPO 48 C — Sklopke

TO 50(A,B,C) — Klimatska i mehanička ispitivanja TO 56 — Pouzdanost sastavnih delova i opreme za elektroniku