JUS informacije
Strana 1
informator jugoslovenskog zavoda za
IŽ.
15. JUN 1977. BEOGRAD
standardizaciju
STANDARDIZACIJA U HRVATSKOJ
Standardizacija kao značajna ustanova i ekonomska kategorija zauzima sve važnije mesto u udruženom radu. Sve se više dolazi do spoznaje da je standardizacija nužna radi obezbeđenja jedinstva jugoslovenskog tržišta, jačanja odbrambene sposobnosti zemlje, zaštite života, zdravlja životne ı radne sredine i imovine, kao i radi toga što dobri standardi, tehnički normativi ı norme Kvaliteta proizvoda ı usluga pridonose razvoju i unapređenju proizvodnje, prometa, usluga i drugih delatnosti udruženog r ada.
Zato su rasprave i u Hrvatskoj išle u prilog jedinstvenom sistemu standardizacije u našoj zemlji, uz davanje velikog značaja međunarodnoj standardizaciji na bazi ravnopravne saradnje a u slučajevima kada je to u interesu naše zemlje. Kakva je standardizacija otprilike u Hrvatskoj, pokazuje i jedna anketa Komisije za standardizaciju i norme kvaliteta pri Privrednoj komori Hrvatske, a koja je provedena u oko 300 najznačajnijih organizacija udruženog rada. Iznosimo samo nekoliko podataka iz te ankete: 58 odsto organizacija ima referat ili službu za standardizaciju, u 41 odsto organizacija odnos prema standardizaciji je dobar, u oko 40 odsto organizacija srednji, oko 40 odsto organizacija regulisalo je standardizaciju svojim samoupravnim opštim aktima, 95 odsto organizacija izrazilo je želju da šalju svoje radnike na dopunsko obrazovanje iz standardizacije, u više od polovine organizacija daju se savjeti konstruktorima i tehnolozima za pravilnu primjenu standarda i slično. Stanje bi bilo ı bolje, ističe udruženi rad, kad bi postojao informacijski sistem o standardizaciji u našoj zemlji. Upravo zbog toga je pomenuto društveno-stručno telo pri Privrednoj komori Hrvatske donelo ambiciozan program rada na unapređivanju standardizacije, koji se već uspešno počinje provoditi.
To je pokazala i poslednja sednica u Zagrebu, na kojoj je direktor Jugoslavenskog zavoda za standardizaciju uručio zahvalnice za dosadašnju aktivnost, i to: organizacijama „Đuro „Jadranbrod”, ,,Prvomajska”, „Rade Končar”, RIZ, SAPONIJA, Željezara — Sisak, Elektrotehnički fakultet — Zagreb, Institut građevinarstva Hrvatske, a ranije i šestorici pojedinaca, — u znak priznanja za njihovu pionirsku ulogu u razvoju naše standardizacije u protekla tri desetljeća.
Đakovi攓,
Tom je prilikom drug Krajnović, između ostalog, rekao da jugoslovensko tržište ı domaća proizvodnja spadaju, bez obzira na tzv. vancarinsku zaštitu, u red najnezaštićenijih u Evropi od uvoza nekvalitetnih proizvoda i zastarjele tehnolo-
gije. Takvc stanje traži da se sistem kontrole kompletira tehničkim instrumentarijem standardizacije kojim se danas vrlo uspešno koriste razvijene industrijske zemlje — ne samo za zaštitu svoje proizvodnje i tržišta, nego i za diskriminaciju ı otežavanje zemljama u razvoju da se uspešnije uključuju u međunarodnu podelu rada.
Savremenim oblicima eksploatacije moramo suprotstaviti savremena sredstva zaštite, dodao je Krajnović, i to ne zato da bismo zatvorili naše tržište, nego zato da bismo mogli pregovarati i trgovati pod obostrano prihvatljivim uslovima, odnosno uvoziti ono što domaćem tržištu zaista treba i što neće biti dvosekli mač za domaću proizvodnju.
U Hrvatskoj se sve više u ove procese uključuju zainteresovame organizacije udruženog rada, pa čak i mnogo više, stvaraju se uslovi u kojima će one biti inicijatori i stvarni nosioci rada na standardizaciji. To će im omogućiti ı novi Zakon o standardizaciji, koji je na pomolu, a na kojemu su se angažirali i činioci iz Hrvatske, a osobito neke najznačajnije organizacije udruženog rada, kao i pomenuta aktivna Komisija za standardizaciju i norme kvalitete pri Privrednoj komori Hrvatske.
ANOTACIJE PREDLOGA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA I PREDLOGA NACRTA REVIZIJE PRAVILNIKA O TEHNIČKIM NORMATIVIMA
Većinu predloga koje objavljujemo u ovom broju JUS informacija pripremile su stručne komisije Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju u Čiji su sastav, pored stručnjaka Zavoda, ušli predstavnici proizvođača, potrošača i zainteresovanih ustanova.
Predloge standarda iz oblasti elektroakustike JUS N.A0.600 do JUS N.AO0.604 pripremio je Elektrotehnički fakultet iz Beograda u saradnji sa Jugoslovenskim zavodom za standardizaciju u okviru TO 29, za elektroakustiku Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta.
Predlog standarda iz oblasti radiokomunikacija JUS N.A0.780 pripremila je Savezna uprava za radio veze u saradnji sa Jugoslovenskim zavodom za standardizaciju u okviru TO 12 za radiokomunikacije Jugoslovenskog elektrotehničkoh komiteta /.9 _ —|
MAP: RUO.
—
-