JUS informacije

(„ 14

Strana 1

JUS

inform acij e 1. MART 1979.

BEOGRAD

informator saveznog zavoda za standardizaciju

PROPISI U PRIPREMI

Broj i vrste raznih elektromedicinskih uređaja naglo raste. Ovi uređaji, koji imaju veliki značaj za dijagnostiku i lečenje, sve više se koriste a njihovo korišćenje postaje sve složenije. Istovremeno raste i broj nesreća u medicinskoj praksi čije uzroke treba tražiti u nabavci neadekvatnih uređaja, njihovoj nepravilnoj montaži, neispravnosti i nedovoljno stručnom

rukovanju takvim uređajima.

Bezbednost elektromedicinskih uređaja u medicinskoj praksi ne zavisi samo od zaštite od električnog udara već i od pouzdanosti rada tih uređaja, njihovog ispravnog funkcionisanja i ispravnosti instalacija. Od jednake je važnosti mogućnost održavanja ovih uređaja, hitnog otklanjanja kvarova i nabavke rezervnih delova.

Naredba o određivanju elektromedicinskih uređaja koji se mogu stavljati u promet samo ako su snabdeveni garantnim listom, tehničkim uputstvom i spiskom ovlašćenih servisa i O najmanjem trajanju garantnog roka za te uređaje je prvi propis koji direktor Saveznog zavoda za standardizaciju donosi u ovoj oblasti, na osnovu programa koji je, radi uređivanja ove oblasti, utvrdio Savezni zavod za standardizaciju u saradnji sa Jugoslovenskim društvom za medicinsku i biološku tehniku.

Važeći propisi o obaveznoj garanciji odnose se na tzv. ,,robu široke potrošnje”, dok se profesionalna oprema nalazi pod režimom dobrovoljne garancije. Uobičajeno je da se za elektrornedicinsku opremu daje garancija, ali kako sadržaj garancije nije regulisan to se u praksi od garancije izuzimaju važni, Često i veoma skupi delovi uređaja, a garantni rokovi variraju.

Velike razlike mogu se uočiti i u pogledu drugih uslova garancije. Režim dobrovoljne garancije ne obezbeđuje da korisniku uz uređaj bude isporučeno i odgovarajuće tehničko uputstvo, kakvo predviđa Zakon o standardizaciji ,sa podacima od značaja za montažu, ispravno puštanje u pogon i rukovanje uređajem, šemama, crtežima i dr. a što u velikoj meri otežava pravilno rukovanje ovim uređajima, njihovo održavanje i otklanjanje kvarova na njima. Mogućnost nabavke rezervnih delova često zavisi isključivo od umešnosti lica koje je zaključilo ugovor, da u ugovor unese odgovarajuće klauzule. Ovom naredbom kojom se, na osnovu člana 52. stav 1. Zakona „o “#istandardizaciji, elektromedicinski „uređaji podvrgavaju režimu obavezne garancije obezbediće se: — garancija za ispravno funkcionisanje ovih uređaja; — jedinstveni minimalni garantni rokovi za ove uređaje; — tehničko uputstvo za ispravno puštanje u pogon, upotrebu (rukovanje) i popravke ovih uređaja; — usluge održavanja i popravki uređaja, i — rezervni delovi, odnosno mogućnost njihove nabavke. Minimalni garantni rokovi od godinu dana, odnosno dve godine utvrđeni su u skladu s postojećom praksom, uzimajući u obzir da za ove uređaje mora biti utvrđen vek trajanja iz člana 51. Zakona o standardizaciji. Predviđeno je da ova naredba stupi na snagu po isteku šest meseci od dana objavljivanja u ,,Službenom listu SFRJ”. kako bi proizvođači i uvoznici, odnosno zastupnici stranih firmi bili u mogućnosti da pripreme odgovarajuće isprave i tehnička uputstva, a isto tako i da organizuju servisiranje ı nabavku potrebnih rezervnih delova.